Avoimet ovet II asteen oppilaitoksissa; Kuopio, Toivala, Rissala

Kutsu avoimet ovet 2019. pdf

AVOIMET OVET KUOPION ALUEEN II ASTEEN OPPILAITOKSISSA
Keskiviikkona 13.11- torstaina 14.11.2019, klo 9.00-14.00

SAVON AMMATTIOPISTON TOIVALAN JA RISSALAN KAMPUKSILLA
tiistaina 12.11- keskiviikkona 13.11 klo 9.00-14.00

Opinto-ohjaaja:ilmoita vierailulle tulevien opiskelijoiden ryhmäkoko samalla kun sovit tutustumispäivän ja päivän aikataulun.
Ilmoittaudu viimeistään keskiviikkona 6.11.2019 sähköpostitse tai ilmoitetun ilmoittautumislinkin kautta

Päivien aikana on infoja, esittelykierroksia ja osalla ammatillisista aloista työnäytöksiä.
Myös vanhemmat ja huoltajat ovat tervetulleita tutustumaan oppilaitoksiin!

Tervetuloa!
Toivottavat toisen asteen opinto-ohjaajat

SAVON AMMATTIOPISTO, KUOPIO

  • polku 1: Liiketoiminta, tieto- ja viestintätekniikka
  • polku 2: Elintarvikeala, laboratoriala, prosessiala
  • polku 3: Autoala, logistiikka
  • polku 4: Turvallisuusala, sähköala, kone- ja tuotantotekniikka

Esittelypaikka: Presidentinkatu 3 (ilmoita opintopolut ja tuloaika, lähdöt tasatunnein)
Ilmoittautuminen: Juhani Lantto, juhani.lantto@sakky.fi p. 044 785 3355

SOSIAALI-, JA TERVEYSALA, HIUS- JA KAUNEUS
Esittelypaikka: Presidentinkatu 1 (Kierrokset oven i 4 sisäänkäynnin aulasta)
Ilmoittautuminen:
Päivi Holopainen, paivi.holopainen@sakky.fi
Sirpa Leinonen, sirpa.leinonen@sakky.fi

MATKAILU-, RAVITSEMIS JA TALOUSALA
Esittelypaikka: Sammakkolammentie 2
(45 minuutin kierrokset lähtevät klo 9-13 tasatunnein oppilaitoksen ala-aulasta.)
Ilmoittautumiset tämän linkin kautta
Lisätietoja Sari Multasuo p.044 785 4844

VALMA-KOULUTUS
Esittelypaikka: Presidentinkatu 1 (Kierrokset oven i 4 sisäänkäynnin aulasta)
Ilmoittautuminen: Aliisa Makkonen, aliisa.makkonen@sakky.fi p. 044 785 8620

TELMA-KOULUTUS
Esittelypaikka: Presidentinkatu 3 (Sisäänkäynti i5- ovesta)
Ilmoittautuminen: Tarja Tolonen, tarja.tolonen@sakky.fi, p. 044 785 3432

SAVON AMMATTIOPISTO, TOIVALA JA RISSALA

  • Rakennusala
  • Talotekniikka-ala
  • Pintakäsittelyala
  • Metsäala
  • Puutarha-ala
  • Lentokoneasennus

Esittelypisteet
Savon ammattiopisto, Haapamäentie 1, Toivala
Siltasalmentie 450, Toivala (lentokoneasennus, kuljetus Rissalaan on järjestetty)

Toivalan ja Rissalan avoimet ovet Kuopion kaupunkialueen kouluille tiistaina 12.11.
Päivän aikana tutustutaan tunnin tai kahden tunnin kierroksella koulutusaloihin Toivalassa. Mahdollisuus myös vierailuun Rissalassa.

Toivalan ja Rissalan avoimet ovet muille kouluille keskiviikkona 13.11
Toiminnalliset kierrokset Toivalassa klo 9.30, 10.30, 11.30, 12.30. Mahdollisuus myös vierailuun Rissalassa.

Kaikki kuljetusaikataulut ja ohjeet löytyvät ilmoittautumislinkistä.
Ilmoittautumiset tämän linkin kautta
Lisätietoja antaa: Marjo Jalkala, marjo.jalkala@sakky.fi tai p. 044 785 4112

 

KUOPION LUKIOT, tutustuminen paikan päällä lukioissa

 

INGMANEDU KULTTUURIALAN AMMATTIOPISTO

  • Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto (kuvallinen ilmaisu ja audiovisuaalinen viestintä)
  • Puuteollisuuden perustutkinto (puusepänteollisuus)
  • Taideteollisuusalan perustutkinto (puusepänala ja käsityön ohjaustoiminta)
  • Tekstiili- ja muotialan perustutkinto
    Esittelypaikat:
    Puijonkatu 23, Ingo oppimisympäristö, Kauppakeskus Sektori, Kuopio,
    Toivalantie 51 / Sammontie 6 , Toivala
    Ilmoittautuminen molempiin esittelypaikkoihin: 
    Niina Kapanen, niina.kapanen@ingmanedu.fi p. 040 653 2060

 

PALVELUALAN OPISTO KUOPIO

  • Ravintola- ja cateringalan perustutkinto (kokki) ja Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan
  • perustutkinto (kodinhuoltaja, toimitilahuoltaja)
    Esittelypaikka: Asemakatu 4
    Ilmoittautuminen: Heli Kärnä, heli.karna@paok.fi p. 044 035 5624

 

POHJOIS-SAVON OPISTO

  • Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto: kommunikaation ja viittomakielen ohjaaja
  • Kansanopistolinjat: digitaide, eläintenkouluttaja, sisustussuunnittelu
  • Aikuisten perusopetus
    Esittelypaikat
    Presidentikatu 1, sosiaali- ja terveysalan polku. Ilmoittautuminen SOTE-polulle.
    Kansanopistontie 32
    Ilmoittautumiset: Sanna Miettinen, sanna.miettinen@psko.fi p. 040 146 0200

 

AMMATTIOPISTO LUOVI, KUOPION TOIMIPISTE

  • Logistiikan perustutkinto (varastonhoitaja)
  • Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto (kiinteistönhoitaja)
  • VALMA (ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus)
  • TELMA (työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus)
    Esittelypaikka: Itkonniemenkatu 21
    Ilmoittautuminen: Ninni Sormunen, ninni.sormunen@luovi.fi, 040 319 3069