Luottamuselimet

Savon koulutuskuntayhtymän luottamushenkilöorganisaatio 2013 - 2017 

Yhtymävaltuuston ja yhtymähallituksen kokousaikataulu vuodelle 2017.pdf

Yhtymävaltuusto (varahenkilöiden nimet suluissa)

Iisalmi: Anne Kekkonen, (Pentti Korhonen)
Juha Auvinen (Esko Ryhänen)
Kaavi: Maija Räsänen (Risto Laasanen)
Keitele: Saara Koskinen (Marja Airasto)
Kiuruvesi: Mira Kokkonen (Maarit Laaksorinne)
Kuopio: Heikki Kinnunen (Jaakko Jauhiainen)
Erkki Kukkonen (Markku Matilainen)
Paula Paavilainen (Pekka Häkkinen)
Markus Purdy, (Rita Äyräväinen)
Lapinlahti: Antti Valta, puheenjohtaja (Jarmo Tikkanen)
Leppävirta: Auli Kolari, (Erja-Kaisa Ovaskainen)
Maaninka: Jussi Paldanius (Aila Tähtinen)
Pielavesi: Heikki Nousiainen (Mirja Haataja)
Rautalampi: Sari Hintikka-Varis, I varapuh. joht. (Ari Weiden)
Rautavaara: Markku Pulkkinen, II varapuh. joht. (Matti Matikainen)
Siilinjärvi: Anne Niemelä (Arja Jolkin)
Leila Strömberg (Päivi Janhonen)
Suonenjoki: Markku Tiihonen (Erkki Paukkunen)
Tervo: Katja Suhonen (Jouko Paretskoi)
Tuusniemi: Asta Tirkkonen-Hersio (Pirjo Smolander)
Varkaus: Heikki Alanen (Pauli Jumppainen)
Riitta Nummela (Teemu Kohonen)
Anne Tenhunen (Elina Kuvaja)
Vesanto: Vuokko Rossi (Aija Myller)

Yhtymähallitus (varajäsen suluissa)

Ensio Vatanen, puheenjohtaja (Rauno Jääskeläinen)
Eeva-Liisa Perki-Latvaniemi, varapuheenjohtaja (Jouni Holopainen)
Jarmo Hänninen (Jorma Tanninen)
Hilkka Kontiainen (Auli Kolari)
Tiina Louhikallio (Anne Ryhänen)
Markko Rothström (Minna Rossi)
Jarkko Ruhanen (Juha Auvinen)
Leila Savolainen (Johanna Joukanen-Miettinen)
Markku  Söderström (Juha Pitkänen)
Esittelijä: Heikki Helve, Savon koulutuskuntayhtymän johtaja
Pöytäkirjanpitäjä: Tiina Toriseva, toimistopäällikkö

Tarkastuslautakunta (varajäsen suluissa)

Anne Kekkonen, puheenjohtaja (Ari Kaunisaho)
Saara Koskinen, varapuheenjohtaja (Vuokko Rossi)
Heikki Alanen (Osmo Turkki)
Kauko Kauhanen (Jarmo Nykänen)
Kati Sweeney (Satu Hakkarainen)            

Ammattiosaamisen toimielin ajalla 28.9.2015 - 31.7.2018 (varajäsen suluissa)

Eija Huttunen, pj, hoitolayrittäjä, Hyvänolonkeskus Relax Oy (Tuomi Minna)
Anne Heikkinen, PAM (Leskinen Vesa)
Hannu Savolainen, aluepäällikkö (Haverinen Timo)
Tuomo Tuppurainen, LVI-asennuspäällikkö (Makkonen Jari)
Mauno Vauhkonen, kunnossapitosuunnittelija (Jaakkonen Aimo)
Birgitta Kankaanpää, esittelijä, rehtori, koulutuspalvelut
Noora Ikäheimonen, opiskelija (Vihonen Jutta)
Arja Pehkonen, pedagoginen asiantuntija
Tarja Strengell, lehtori (henkilöstön edustaja) (Heiskanen Marjo)
Anne Nissinen, lehtori
Pöytäkirjanpitäjä: Arja Räty, hallintosihteeri 

SORA-toimielimen kokoonpano ajalla 1.8.2015–31.7.2018

Koulutuksen järjestäjän edustaja: tulosaluejohtaja, rehtori, koulutuspalvelut Birgitta Kankaanpää
Opiskelijahuollon edustaja: vs. opiskelijahuollon koordinaattori Tuuli Pieviläinen
Opettajien edustaja: lehtori Tiina Kammonen
Työelämän edustaja: osastonhoitaja Annikki Venetvaara (Kuopion kaupunki) 
Opiskelijoiden edustaja: Fanny Heimonen
Pöytäkirjanpitäjä: Minna Hiltunen, hallintosihteeri