Taitaja

Savon ammatti- ja aikuisopiston edustajia 15 sekä ensimmäistä kertaa 3 Varkauden lukion edustajaa. 

Taitaja-kilpailu, nuorten ammattitaitokilpailu: on tarkoitettu kaikille ammatillisessa koulutuksessa oleville, kilpailuvuonna 21 vuotta täyttäville tai sitä nuoremmille.
Vuosittain järjestettävä Taitaja-kilpailu koostuu lajikohtaisista semifinaaleista ja finaalista. 

Varkauden lukiosta kirkkaasti Taitaja2017-finaaliin

Taitaja2017-kilpailussa kokeillaan ensimmäisen kerran lukio- ja ammattikorkeakouluopiskelijoiden osallistumista ammattitaitokilpailuihin. Lukio- ja ammattikorkeakoulukilpailijat kilpailevat SM-kilpailun ulkopuolisina kilpailijoina, mutta samoilla tehtävillä ja säännöillä kuin SM-kilpailijat. Varkauden Lukiosta finaalissa nähdään 3 edustajaa

Savon ammatti- ja aikuisopiston ja Varkauden lukion Taitaja2017 SM-joukkue, opiskeluyksikkö ja valmentajan yhteystiedot

AUTO- JA KULJETUSTEKNIIKKA                                                                               

103 Automaalaus                                                     
Kilpailija: Crista Janette Truumure Yksikkö: Sahakatu 2, Kuopio      
Kilpailija: Wilma Itkonen Yksikkö: Sahakatu 2, Kuopio           
Valmentaja: Ilkka Heiskanen                                                                   

105 Metsäkoneenkäyttö                                               
Kilpailija: Veikka Sutinen Yksikkö: Haapamäentie 1, Siilinjärvi                   
Valmentaja: Pekka Dahlqvist 

IT JA VIESTINTÄTEKNOLOGIA                                                                                 

204 Tietojenkäsittely
Kilpailija: Jonne Okkonen Yksikkö Presidentinkatu 1, Kuopio
Kilpailija: Ville Kokkarinen Yksikkö Presidentinkatu 1, Kuopio                  
Valmentaja: Simo Ojala 

PALVELUT                                                                     

302 Hiusmuotoilu                                                                               
Kilpailija: Niina Heikkinen Yksikkö: Presidentinkatu 3, Kuopio             
Kilpailija: Pauliina Nuutinen Yksikkö: Presidentinkatu 3, Kuopio 
Valmentaja: Jorma Aartonen         

306 Puhdistuspalvelu                                                                          
Kilpailija: Salla Silvennoinen Yksikkö: Sammakkolammentie 2, Kuopio 
Valmentaja: Piia Nissinen 

310 Yrittäjyys                                                                                      
Kilpailija: Alpo Kosunen Yksikkö: Varkauden lukio                
Kilpailija: Juuso Kolari Yksikkö: Varkauden lukio             
Kilpailija: Pyry Nissinen Yksikkö: Varkauden lukio
Valmentaja: Jyrki Tikanmäki                                                                                             

401 Huonekalupuuseppä
Kilpailija: Matti Ruuska Yksikkö: Presidentinkatu 3, Kuopio  
Valmentaja: Jukka Korhonen 

407 Talonrakennus, kirvestyöt
Kilpailija: Eemil Korhonen Yksikkö: Presidentinkatu 3, Kuopio 
Valmentaja: Jyri Kokkonen 

408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus                                                                                     
Kilpailija: Aatu Vajanto Yksikkö: Presidentinkatu 3, Kuopio 
Valmentaja: Juha Hietalo

RAVITSEMUSPALVELUT                                                                                

503 Cateringkokki
Kilpailija: Emilia Jokinen Yksikkö: Sammakkolammentie 2 Kuopio                
Kilpailija: Tiia Antikainen Yksikkö: Sammakkolammentie 2 Kuopio 
Valmentaja: Anna-Riitta Meuronen 

TEOLLISUUS                                                                  

601 Automaatioasennus
Kilpailija: Harri Tervonen Yksikkö: Presidentinkatu 3, Kuopio                    
Valmentaja: Eino Kuosmanen 

605 Levy ja hitsaus
Kilpailija: Eemil Pakarinen Yksikkö: Presidentinkatu 3, Kuopio            
Valmentaja: Sirpa Mauranen

 

Lisätietoja:
Jaana Aholainen, kilpailukoordinaattori ja joukkueenjohtaja sekä kilpailuvalmentajilta. Alakohtaiset yhteystiedot löydät alta.

Aholainen Jaana

Aholainen Jaana
toimistosihteeri, Taitajakoordinaattori
+358447854300

Kemppainen Ilkka

Kemppainen Ilkka
koulutuspäällikkö (teollisuus)
+358447853165

Kosunen Jukka

Kosunen Jukka
toimialajohtaja (teknologia)
+358447858200

Heiskanen Ilkka

Heiskanen Ilkka
ammatinohjaaja, autokorikorjaamon hoitaja
+358447854202