Kevään 2020 aikana valmistuneet opiskelijat

28.05.2020

Yleinen

Savon ammattiopiston Iisalmen, Varkauden, Kuopion ja Siilinjärven yksiköistä valmistuu toukokuun 2020 loppuun mennessä yhteensä 1200 tulevaisuuden osaajaa. Suoritetuista tutkinnoista perustutkintoja 969, ammattitutkintoja 179 ja erikoisammattitutkintoja 52. 
Onnea valmistuneille! 

Savon ammattiopistosta 1.1. – 31.5.2020 aikavälillä valmistuneita ammattilaisia*. 
*Valmistuneiden nimet on julkaistu vain niiltä osin, kun opiskelijat ovat luvan myöntäneet.

SAVON AMMATTIOPISTO, IISALMI

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Alavuotunki Sanni Elina, Kiuruvesi

Eronen Niko Jere Sakari, Kiuruvesi

Hiltunen Meeri Anita, Taivalkoski

Hukkanen Jenna Jasmin Julia, Iisalmi

Kaatrasalo Viivi Ellinoora, Lapinlahti

Kokkonen Ruusu Mari, Lapinlahti

Kurki Micaela, Kiuruvesi

Lång Anu Marjut, Kiuruvesi

Lång Emmi Sini Mimosa, Kiuruvesi

Niskanen Joona Erik, Iisalmi

Niskanen Petra Hilma Annika, Kiuruvesi

Partanen Ville Jasper, Iisalmi

Pietikäinen Juho Henri Johannes, Iisalmi

Remes Jukka Santeri, Iisalmi

Sipilä Minttu Sofia, Lapinlahti

Vellonen Vaula Venniina, Pyhäjärvi

Vuori Saara Aliisa, Iisalmi

Ålander Kalle Antero, Iisalmi
 

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Kastarinen Jenna Helena, Iisalmi

Klemelä Taina Maarit, Siilinjärvi

Lindholm Minna Helena, Iisalmi

Roth Linda Janina Jasmin, Iisalmi

Rytkönen Juulia, Iisalmi

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Ahmadi Fereshteh, Iisalmi

Hartikainen-Moilanen Niina Helena, Iisalmi

Heide Siiri Iida Maria, Lapinlahti

Heiskanen Jenna Kristiina, Vieremä

Hirviheimo Annika Riikka Maria, Keitele

Hukkanen Henna Sisko Kristiina, Kiuruvesi

Husso Petra Emilia, Iisalmi

Janatuinen Jenny Henriikka, Iisalmi

Kainulainen Janika Kristiina, Sonkajärvi

Kajaste Jenni Marika, Iisalmi

Katainen Sani Marjut Anneli, Sonkajärvi

Koski Jessica Emilia, Sonkajärvi

Kröger Anni Maria Katariina, Sonkajärvi

Kumpulainen Sisko Marita, Kiuruvesi

Kumpulainen Tea Marika, Pielavesi

Kähkönen Pirkko Anneli, Pielavesi

Kärkkäinen Janika Jenni Johanna, Vieremä

Laakkonen Lotta Nora Jasmine, Iisalmi

Luostarinen Jenni Emilia, Iisalmi

Maatsalo Hannele Kristiina, Kiuruvesi

Myöhänen Roosa Sofia, Iisalmi

Mähönen Jenna Lea Maria, Iisalmi

Neudorf Monika, Iisalmi

Niskanen Kirsi Susanna, Iisalmi

Niskanen Veera Taru Lyydia, Iisalmi

Nissinen Mirja Marjukka, Iisalmi

Nivalainen Laura Irja Maria, Iisalmi

Nousiainen Iida Katriina, Iisalmi

Parviainen Piia Maarit Hannele, Kiuruvesi

Roivainen Krista Johanna, Iisalmi

Ruuska Elina Taina Maria, Iisalmi

Ryymin Maria Eliisa, Iisalmi

Rönkkö Jonna Piia Maria, Lapinlahti

Tero Jonna Iida Krista, Kiuruvesi

Toivanen Janni Mira Maria, Pyhäjärvi

Tolonen Enni Valpuri, Iisalmi

Turunen Iida Sofia, Lapinlahti

Valkonen Riikka Taru Marika, Kiuruvesi

Viitanen Erja Irma Maaritta, Iisalmi

Väänänen Janette Krista Maaria, Pielavesi

Ålander Marju Eveliina, Iisalmi

 

SAVON AMMATTIOPISTO, KUOPIO

 

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Al Husain Ali, Rautalampi

Antikainen Toni Esko Kalevi, Kuopio

Burke Toni Aleksi, Kuopio

Haimila Kiia Reetta Anneli, Suonenjoki

Hiltunen Martti Aapeli, Kuopio

Hokkanen Juho Waltteri, Rautalampi

Holopainen Mikko Joonas, Kuopio

Jegoroff Anton Samuel, Siilinjärvi

Joutsen Aleksi Tapio, Kuopio

Kokkonen Lenni Matti Ilari, Siilinjärvi

Korri Samuli Tapio, Siilinjärvi

Kraft Paavo Petteri, Siilinjärvi

Leskinen Joni Henry Kristian, Kuopio

Paldanius Veeti Samuel, Siilinjärvi

Papponen Tuomas Kristian, Suonenjoki

Paulus Juuso Elmeri, Kuopio

Pohjola Lauri Mikko Verneri, Kuopio

Rissanen Kalle Johannes, Kuopio

Sorsa Sami Santeri, Kuopio

Vartiainen Jere Mikael, Kuopio

 

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjaaja

Vihonen Henri Petteri, Kuopio

 

Autoalan perustutkinto, varaosamyyjä

Laitinen Linda Mikaela Alexandra, Siilinjärvi

 

Automaatioasentajan ammattitutkinto

Kanninen Joona Kristian, Kuopio

 

Baarimestarin erikoisammattitutkinto

Matero Jenni Sini Birgitta, Suomussalmi

 

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja

Judin Miro Santeri, Kuopio

Kiminki Saija Irene Aurora, Kuopio

Ruotsalainen Mervi Kristiina, Leppävirta

Sillanpää Paula Hillevi, Rautalampi

Vanninen Sofi Marlene, Kuopio

 

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori

Hakkarainen Aira Janita, Kaavi

Karppi Anssi Henri Juhani, Kuopio

Manninen Annaleena, Rautalampi

Manninen Eevi Laila Hannele, Kuopio

Miettinen Tommi Tapani, Leppävirta

Paasu Mira Annika, Varkaus

Vantolahti Jonna Susanna, Kuopio

 

Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto

Heikkinen Juho Erkko, Kuopio

Heikkinen Laura Elina, Kuopio

Korhonen Riina Josefiia, Kuopio

 

Energia-alan ammattitutkinto, sähköverkkoasentaja

Nousiainen Riku Tapio, Liperi

 

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki

Mustonen Anu Inka Maarit, Tuusniemi

 

Hieronnan ammattitutkinto

Holmström-Väänänen Marianna, Lapinlahti

Kauppinen Virpi Sisko Marjut, Kuopio

Kumlander Tomas Eero Pekka, Kuopio

Mikkanen Raija Tuulikki, Kaavi

Ovaskainen Niina Anna Sofia, Kuopio

Pietikäinen Anastasiia, Kuopio

Pietikäinen Jenni Maritta, Iisalmi

Poutanen Jenny Emilia, Kuopio

Ristolainen Linnea Päivänsäde, Kuopio

Silvasvuori Riikka Kyllikki, Kuopio

 

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Kumpulainen Sonja Karoliina, Kuopio

Nuutinen Pauliina Iida Eerika, Keitele

Rissanen Essi-Janina, Kuopio

Saarisilta Jaana Irene, Vesanto

Sinivaara Sari Anneli, Kuopio

 

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja

Al-Azzawi Firas Khalid Abdulrazzaq, Kuopio

Al-Janabi Entesar Dakhil Abdalhussein, Kuopio

Habiba Inas Hassan, Kuopio

Ihalainen Marianne Katariina, Kuopio

Kauppinen Tinja Nette Eveliina, Kuopio

Kiminki Laura Heidi Hannele, Siilinjärvi

Kinnunen Jolita, Leppävirta

Nulpponen Aino-Elina Matilda, Kuopio

Saleh Jaaze Ahmad, Kuopio

Siekkinen Jemina Juulia, Kuopio

Tossavainen Vera Johanna, Lapinlahti

Tuutti Tiia Maria, Rautalampi

Vaissieres Virginie Elisabeth, Kuopio

Valkonen Taija Anu Maria, Lapinlahti

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Heinonen Juuso Eljas, Kuopio

Hiltunen Veera Elina, Kuopio

Huuskonen Eemeli Tauno, Tervo

Härkönen Taina Inkeri, Suonenjoki

Jokela Henri Aleksi, Kuopio

Juvonen Veeti Anttoni, Kuopio

Kontkanen Miro Verneri, Siilinjärvi

Konttinen Pauliina Emilia, Kuopio

Koponen Ellinoora Tuulia, Heinävesi

Korpinen Rosa Maria, Lapinlahti

Kuivalainen Katja Anni Elina, Siilinjärvi

Lappalainen Eila Irja Mirjami, Kuopio

Larilahti Sami Juhani Aleksanteri, Rautalampi

Leskinen Jere Ilkka, Kuopio

Miettinen Venla Karoliina, Kuopio

Mäkinen Eemeli Onni Ilari, Siilinjärvi

Pajarinen Roope Petteri, Kuopio

Pylkkönen Sara Jenny Aurora, Kuopio

Raatikainen Valtteri Olavi, Suonenjoki

Ruoppi Aino Inkeri, Kuopio

Tossavainen Juho Lari Aleksi, Kuopio

Turunen Jasper Tapani, Kuopio

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija

Holappa Iiris Lempi Aurora, Siilinjärvi

Hyvönen Jenna Johanna, Kuopio

Karkkonen Noora Elli Maarit, Kuopio

Kortelainen Sonja Marjatta, Kuopio

Pesonen Elli Siiri Sofia, Kuopio

Rasa Siiri Emmi Maria, Kuopio

Rautiainen Ira Emilia, Kuopio

Turunen Petra Karoliina, Kuopio

 

Isännöinnin ammattitutkinto

Gröhn Matti Kauko Kalervo, Siilinjärvi

Halonen Ari Pentti Juhani, Kuopio

Ikonen Johanna, Joensuu

Kaiholehto Heikki-Tapio, Lieksa

Londén Juha Samuel, Savonlinna

Pihlman Lotta, Joensuu

Pohjola Teemu Kalevi, Siilinjärvi

Savolainen Jenna Johanna, Kuopio

 

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Asikainen Päivi Susanna, Kuopio

Chiksoeva Elena, Kuopio

Hänninen Marja Annikka, Rautalampi

Kervinen Antti Aleksi, Kuopio

Kortesluoma Soila Iita Loviisa, Kuopio

Matikainen Aripekka, Siilinjärvi

Rummukainen Arja Marjatta, Outokumpu

 

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Parkkonen Kati Marjaana, Leppävirta

Pietarinen Pirjo Liisa Marjatta, Helsinki

Tuononen Kirsi Johanna, Kuopio

Wikholm Mari Johanna, Kuopio

 

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja

Huuskonen Minna Marika, Kuopio

Kotilainen Miia Marjaana, Varkaus

Tikkanen Suvi Maarit, Kuopio

Tuovinen Tiina Hannele, Suonenjoki

 

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, perhepäivähoitaja

Kirjonen Heidi Katariina, Kuopio

Kokkonen Marjut Irene, Iisalmi

Rissanen Kati Annika, Kuopio

Savila Piia Kristiina, Siilinjärvi

Väänänen Taru Marjaana, Kuopio

 

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Argillander Pipsa, Iisalmi

Eskelinen Kaisu Katariina, Kuopio

Holopainen Kaisu Maria, Kuopio

Klemetti Heidi Anita, Kuopio

Miettinen Emma Reeta Eveliina, Siilinjärvi

Saaranen Pauliina Eerika, Viitasaari

Somero Anna-Claudia, Kuopio

Tarkkanen Elena, Kuopio

Vauronen Senni Marjaana, Kuopio

Väisänen Kiia Kristiina, Kuopio

 

Kehitysvamma-alan ammattitutkinto

Knuuttila Téa Tatjána, Kuopio

Kuparinen Janita Ursula, Joroinen

Tissari Katja Johanna, Kuopio

Tolvanen Anne Maarit, Kuopio

 

Kiinteistönvälitysalan ammattitutkinto

Nousiainen Niina Helena, Kuopio

Pylkkänen Jari Tapani, Varkaus

 

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Kauhanen Seppo Juhani, Leppävirta

Korhonen Matias Mikael, Kuopio

Smolander Jari Pekka, Kaavi

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneenasentaja

Abu Bakr Mohamad, Kuopio

Eskelinen Paavo Janne, Kuopio

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Jordan Aleksi Kristian, Rautalampi

Kinnunen Eetu Samuli, Kuopio

 

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneasentaja

Laukkanen Joona Valtteri, Keitele

 

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Halmepuro Atte Mikko Matias, Kuopio

Leppänen Tomi Sakari Mikael, Siilinjärvi

Malkki Leevi Eino Santeri, Lapinlahti

Sebin Ivan, Kuopio

Valtanen Ilari Onni Viljami, Kuopio

 

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Airaksinen Elias Edvard Antinpoika, Siilinjärvi

Eskelinen Meiju Tuulikki, Kuopio

Jäntti Markus Viljami, Siilinjärvi

Lukin Kasperi Matias, Kuopio

Noronen Tero Markus Mikael, Rautalampi

Näykki Kimi Tapio, Siilinjärvi

Ognev Igor, Kuopio

Rovio Juha Pekka, Kuopio

Väyrynen Sampo Samuel, Kuopio

 

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, kodinhuoltaja

Korhonen Eeva Maria, Kuopio

Pakarinen Katri Elise, Kuopio

 

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, toimitilahuoltaja

Bolodin Noora Emilia, Kuopio

Hiltunen Iida-Maria, Kuopio

Sopanen Miia Maarit Johanna, Kuopio

 

Kuljetusalan ammattitutkinto

Holopainen Arno Juho Eerik, Kuopio

Reisko Juha Tapani, Varkaus

Sirviö Jani Juhani Kristian, Kuopio

Taskinen Jarkko Pekka Kristian, Kuopio

Valkonen Jari Markus, Suonenjoki

Vesterinen Harri, Siilinjärvi

 

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti

Al-Esawi Maryam Kamil Salman, Kuopio

Alppirinne Miia Johanna, Lapinlahti

Haapalainen Maarit Hannele, Kuopio

Haapalainen Saara Elina, Kuopio

Hakkarainen Sirpa Annikki, Kuopio

Jauhiainen Virpi Annikki, Kuopio

Kauhanen Hanna Maria, Varkaus

Kortetjärvi Iida Eveliina, Kuopio

Saarelainen Jessika Ellinoora, Kuopio

Sosnovskikh Nadezhda, Kuopio

 

Laitoshuoltajan ammattitutkinto

Ihalainen Hanne-Heidi Elisabeth, Siilinjärvi

 

Leipomoalan ammattitutkinto, kondiittorikisälli

Koistinen Satu-Maaria Tellervo, Pielavesi

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Aho Ada Maria, Kuopio

Ahvenniemi Lotta Elli-Maaria, Kuopio

Airaksinen Juho Edward Kristian, Kuopio

Algaim Yasser Sabah, Kuopio

Antikainen Henri Petteri, Kuopio

Baker Annabel Priscilla, Kuopio

Francis Sara Cecilia, Kuopio

Hakaoja Susanna Iiris Eeva, Kuopio

Hakkarainen Joonas Matti Henrik, Kuopio

Halttunen Jenna Katriina, Kuopio

Heikkinen Konsta Mikko Olavi, Suonenjoki

Heinonen Niko Matias, Kuopio

Heiskanen Eetu Olavi, Kuopio

Heiskanen Lauri Kalle Tapani, Kuopio

Heliranta Leevi Aapeli, Kuopio

Hiltunen Tiia Anniina, Kuopio

Huovinen Siiri Maria, Kuopio

Husso Sanni Kaisa Maria, Kuopio

Huttunen Jenna Erika, Kuopio

Hyttinen Kimmo Paavali, Kaavi

Hämäläinen Taneli Armas, Kuopio

Hänninen Mira Marianne, Rautalampi

Ilmonen Aaro Kalevi Kristian, Kuopio

Immonen Veeti Henrik Axel, Kuopio

Jekkonen Niko Miro Aleksi, Kuopio

Kajander Pinja Marina, Kuopio

Kapanen Emma Camilla, Kuopio

Karhu Mari Eliisa, Vesanto

Karhunen Janne Juhani, Kuopio

Karhunen Netta Emilia, Kuopio

Karppinen Tuija Anna Elina, Kuopio

Kauppinen Laura Liisa Susanne, Siilinjärvi

Kivelä Anniina Elisabeth, Siilinjärvi

Korhonen Benjamin August, Siilinjärvi

Korhonen Jonathan Matti Micael, Kuopio

Korhonen Mia Heidi Kristiina, Kuopio

Korhonen Niko Johannes Sebastian, Lapinlahti

Korvela Heimo Martin, Kuopio

Kosianova Margarita, Kuopio

Koskiokari Oona Elina, Rautalampi

Kuokkanen Teemu Antti Olavi, Kuopio

Kurru Juho Ville Valtteri, Kuopio

Laitinen Minttu-Kiia Elina Annikki, Kuopio

Lappalainen Janne Juuso Matias, Siilinjärvi

Lappalainen Johanna Irja Maria, Siilinjärvi

Lappi Veera Maria, Kuopio

Lehtovaara Veera Victoria, Kuopio

Leppänen Eeli Joonas Werneri, Kuopio

Lipponen Jose Mikko Alex, Kuopio

Markkanen Simo Ville Elmeri, Kuopio

Martinsén Anni Sofia, Kuopio

Miettinen Emma Larissa, Kuopio

Mikkonen Teemu Antero, Kuopio

Mohammadi Farahnaz, Kuopio

Mäntysaari Paavo Joel Jalmari, Kuopio

Nissinen Jutta Emilia, Kuopio

Nissinen Roosa Tuulia, Kuopio

Okany Andreas Obumneme, Siilinjärvi

Pajala Jonatan Vili-Julius, Kuopio

Parviainen Jesse Hermanni, Kuopio

Parviainen Venla Veera Johanna, Kuopio

Peiponen Susanna Sari Elina, Kaavi

Piirainen Moona Venla Emilia, Kajaani

Pirinen Aino Edith Auringonkukka, Kuopio

Pirskanen Joni Veikko, Kuopio

Pöyhönen Roosa Aleksandra, Kuopio

Raerinne Erkki Johannes, Tohmajärvi

Ratilainen Aino Elina, Kuopio

Riekkinen Aleksi Eemil Ilmari, Kuopio

Rinkinen Elina Karoliina, Kuopio

Rissanen Juho Pekka Aarno, Kuopio

Ritvanen Patrik Juho Kristian, Kuopio

Rytkönen Eetu Saku Olavi, Kuopio

Rytkönen Netta Yasmin, Kuopio

Räsänen Mikael Markus Olavi, Kuopio

Saarela Pinja Milla Johanna, Leppävirta

Saastamoinen Niina Katariina, Kuopio

Savolainen Anna Elina, Kuopio

Sonninen Iisa Maria Henriikka, Kuopio

Sormunen Lotta Eveliina, Kuopio

Suuronen Akseli Iivari, Kuopio

Taskinen Jarno Petteri, Kuopio

Tikkanen Henri Mikael, Kuopio

Torvinen Veeti Olavi, Kuopio

Tuure Elli Maria, Kuopio

Väätäinen Ville-Valtteri, Kuopio

 

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Heikkinen Senja Maria Johanna, Kuopio

Huhtala Johanna Marjaana, Siilinjärvi

Isojärvi Päivi Helena, Kuopio

Körkkö Aleksi, Leppävirta

Körkkö Tuomas Veli, Leppävirta

Myyryläinen Essi Maria, Kuopio

Nurmi Sari Susanna, Vesanto

Plé Kari Joni Juhani, Kuopio

Savolainen Katja Hannele, Kaavi

Tolonen Jenni Ella-Noora, Siilinjärvi

Tuovinen Inka Emma Ristiina, Kuopio

Turunen Jetro Jeremias, Kuopio

Väänänen Laura Elina, Kuopio

 

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Harju Jenna, Kuopio

Jaukkuri Anu-Riikka, Kuopio

Jormalainen Sirpa Helena, Kuopio

Karjalainen Mira Elisabeth, Kuopio

Karvinen Assi Elmiina, Suonenjoki

Kettunen Riku Lauri Henrik, Kuopio

Kolari Minna Maaria, Kuopio

Korhonen Anne Johanna, Kuopio

Laakkonen Riina Marisa, Kuopio

Lindqvist Jasper Martti Oskari, Siilinjärvi

Malviala Arttu Tapani, Kuopio

Migunova Kristina, Kuopio

Pietikäinen Minna Sari Hannele, Kuopio

Pöyhönen Elina Hannele, Kuopio

Rahkonen Kasperi Jukka Aulis, Kuopio

Räisänen Anne Maarit, Kuopio

Sinisalmi Tiina, Kuopio

Svensk Petra Noora Katriina, Iisalmi

Vesterinen Viivi Helmi Maaria, Kuopio

 

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Bäck Piia Maria, Kuopio

Heiskanen Sami Pekka Antero, Kuopio

Kuoppamaa Leevi Nikolai, Siilinjärvi

Miettinen Elli Mari Kristiina, Kuopio

 

Logistiikan perustutkinto, linja-autonkuljettaja

Forsman Tuomas Aleksanteri, Kuopio

Hytönen Juha Markus, Suonenjoki

Parviainen Mika Armas Juhani, Kuopio

Sinervuo Jesse Antero, Kuopio

Surakka Veikko, Kuopio

Vanhanen Dima, Kuopio

 

Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja

Kainulainen Robert Eino Ilmari, Lapinlahti

Kuhmonen Aku Eemeli, Kuopio

Myöhänen-Bunda Jukka Pekka, Kuopio

Reijonen Roope Oskari, Siilinjärvi

Räisänen Teemu Heikki Kalevi, Varkaus

Änkiläinen Petri Tapani, Joroinen

 

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Ahonen Eetu Oskari, Kuopio

Hartikainen Markus Kristian, Siilinjärvi

Jääskeläinen Ville Valtteri, Siilinjärvi

Koivistoinen Jasperi Juhani, Leppävirta

Koskinen Ales Alvi Adiel, Tuusniemi

Kukkonen Santtu Eemeli, Suonenjoki

Makkonen Viljo Aarre Johannes, Suonenjoki

Mäkinen Matias, Kuopio

Nissinen Jarmo Antero, Joroinen

Parviainen Mikko Pekka Oskari, Kuopio

Rautiainen Elisa Tuulia, Kuopio

Rissanen Tomi Eetu Oskari, Kuopio

Savolainen Eetu Valtteri, Lapinlahti

Savolainen Miikka Santeri, Kuopio

Silvasti Jesse Veeti Valtteri, Suonenjoki

Soininen Tino Markus, Varkaus

Taattola Jere Juhani, Kuopio

Tarvainen Sini Pauliina, Jyväskylä

Tuomainen Jani Otto Oskari, Kuopio

Turpeinen Tea Janika, Kuopio

Turunen Niko Juhani, Kaavi

Urkonen Teemu, Kuopio

 

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, luonto-ohjaaja

Ahokas Kaisu Eveliina, Varkaus

Huttunen Karita Johanna, Iisalmi

Hynninen Satu Anneli, Pieksämäki

Hynynen Joona, Sonkajärvi

Jäntti Anni Ellen Helena, Suonenjoki

Jäntti Hanna Marjaana, Kuopio

Kangasmäki-Kurtti Eija Hannele, Kangasala

Kotilainen Laura, Kuopio

Lindblad Maria Elena, Imatra

Malmberg Reetta Aino Annikki, Kuopio

Matikainen Jonna, Kitee

Nousiainen Pinja, Kuopio

Piirainen Roosamari, Kuopio

Pirskanen Matti, Kuopio

 

Luontoalan ammattitutkinto, erä- ja luonto-opas

Kyyrä Päivi Sinikka, Kuopio

Lehtimäki Marikka Liisa, Siilinjärvi

Raatikainen Kati Maarit Hannele, Suonenjoki

Sipinen Kati Mirjami, Kuopio

 

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Hiljanen Lauri Ari Vihtori, Rauma

Huttunen Laura Inkeri, Iisalmi

Hyvönen Piia Helena, Siilinjärvi

Koivunen Jonna Eveliina, Honkajoki

Laaksonen Timo Juhani, Rauma

Leivo Tarja Tuulikki, Kuopio

Mertanen Outi Irina, Joensuu

Ruohoneva Marjo Anneli, Pori

Salminen Elisa Marjaana, Kuopio

Savola Sari, Vaasa

Seppänen Virve Irene, Säkylä

Sovijärvi Kirsi Maarit, Hämeenkyrö

Sydänsaari Jenni Maria, Pietarsaari

Tapfer Epp, Kuopio

Toivanen Heidi Miia Marjatta, Siilinjärvi

Uotila Aino Sofia, Kuopio

 

Lääkealan perustutkinto, lääketeknikko

Ahmadi Shokria, Kuopio

Hartikainen Tuula Annikki, Kuopio

Keränen Lauri Johannes, Kuopio

Luukkonen Tuomas Tapani, Kuopio

 

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto

Valta Sari Maija Marjut, Kuopio

 

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja

Anttila Maija Sisko, Kuopio

Asikainen Melisa Emilia, Leppävirta

Pakarinen Pinja Pilvi, Kuopio

Pavlis Paulina Vasiliki, Kuopio

Sebina Anita, Kuopio

Väisänen Salla Tarja Maria, Kuopio

 

Matkailualan perustutkinto, vastaanottovirkailija

Sarayeva Sviatlana, Suonenjoki

Serguskin Hanna Mira Sofia, Kuopio

 

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto

Kesonen Enni Elina, Kuopio

Lappalainen Asta Inkeri, Siilinjärvi

Pykäläinen Tiia Iiris Annika, Lapinlahti

 

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto

Björn Johanna Emilia, Kuopio

Julkunen Jaana Katariina, Lieksa

Järvinen Elina Inkeri, Tervo

Karhunen Marja, Pielavesi

Lindlöf Hanna Riikka, Suonenjoki

Pitkänen Reetta Maija, Kuopio

 

Palvelulogistiikan ammattitutkinto

Huuskonen Ari, Pielavesi

 

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pintakäsittelijä

Honkanen Juha Pekka, Kuopio

Karjalainen Santeri Matti Aleksi, Kuopio

Kauppinen Virpi Meri Kaarina, Kuopio

 

Prosessiteollisuuden ammattitutkinto

Arffman Kari-Pekka, Kajaani

Heinonen Sami Petri, Kajaani

Kuokkanen Teemu Tapani, Nurmes

 

Prosessiteollisuuden erikoisammattitutkinto

Ohtonen Sami Heikki Kalervo, Sotkamo

Pietilä Santeri Urho Ferdinand, Kuopio

Salomaa Eija Marita, Sotkamo

Suominen Petri Juhani, Siilinjärvi

 

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja

Antikainen Miika Aleksanteri, Siilinjärvi

Heikkinen Henri Juhani, Kuopio

Häyrynen Aku Markus Juhani, Siilinjärvi

Ihanus-Lyytikäinen Sonja Eveliina, Kuopio

Kainulainen Jouko Juhani, Kuopio

Kangas Mikko Markus, Kuopio

Kankaanpää Eetu Arttu Taneli, Kuopio

Kinnunen Eetu Petteri, Siilinjärvi

Kinnunen Tomi Markus Ville, Siilinjärvi

Korkalainen Henna Maarit Birgitta, Siilinjärvi

Korpinen Kimmo-Olavi, Suonenjoki

Kämäräinen Vilma Annika, Kuopio

Malinen Antti Mikko, Kuopio

Nissinen Sami Kristian, Kuopio

Paananen Niko Jere Ilmari, Kuopio

Pitkänen Joonas Petteri, Siilinjärvi

Ruotsalainen Roni Mikael, Kuopio

Sahlberg Esko Kalle Juhani, Kuopio

Suhonen Esa Teppo Tuomas, Leppävirta

Turunen Kevin Paolo, Kuopio

Väistö Liisi Helena, Siilinjärvi

Väänänen Ari Pekka, Kuopio

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, henkilökohtainen avustaja

Hartikainen Juuso Iivari, Kuopio

Hiltunen Pirjo Hannele, Kuopio

Hämäläinen Suvi-Maarit, Kuopio

Järvinen Sari Karoliina, Lappeenranta

Kajuutti Virpi Johanna, Tervo

Karppinen Merja Helena, Kuopio

Kejonen Anri Maria, Kuopio

Kettunen Pia Hannele Kuopio

Pietikäinen Paula Anita, Kuopio

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto

Heiskanen Hanna-Riikka, Kuopio

Luhtala Marika Kristiina, Kouvola

Ruotsalainen Sanna Mari, Rautalampi

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Kolehmainen Harri Ville Mikael, Kuopio

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja

Haring Jenna Emilia, Kuopio

Hiltunen Pasi Tapio, Kuopio

Iurevich Klavdiia, Kuopio

Kippola Tia Tuulia, Suonenjoki

Kokhan Irina, Kuopio

Maicharoen Wichuda, Kuopio

Mohammadzadeh Haseina, Kuopio

Raatikainen Valeriia, Kuopio

Reinikainen Anne Maria, Kuopio

Soha Jongjit, Kuopio

Vansovich Natalia, Kuopio

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Arkhipov Nikita, Kuopio

Blute Too, Kuopio

Chaabnia Sami, Kuopio

Eh Dah Poe, Kuopio

Hartikainen Nanna Emilia, Kuopio

Hyttinen Juho Vilho Santeri, Kuopio

Lesonen Jyrki Johannes, Kuopio

Martikainen Juuso Olavi, Kuopio

Oinonen Jari Pekka Aarne, Kuopio

Parviainen Tommi Paavo Sakari, Kuopio

Pietikäinen Sami Joonas Eemeli, Kuopio

Rissanen Sami Mikael, Leppävirta

Salo Roope Antero Johannes, Kuopio

Surma-aho Samu Rasmus, Lapinlahti

Tikkanen Juuso Valtteri, Kuopio

Tolonen Jani Miikka Henrik, Kuopio

Tuomainen Juuso Olli Tapani, Kuopio

Varonen Kasperi Juuso Waltteri, Kuopio

 

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Frondelius Katja Mari, Kuopio

Juntunen Elisa Kerttu Ilona, Kuopio

Matikainen Santtu Petteri, Kuopio

Mykkänen Tuovi Elisa, Lapinlahti

Oravainen Saku Ville Elmeri, Kuopio

Pohjolainen Anna Elina, Kuopio

Puustinen Anne, Kuopio

Relander Salla Piritta Jasmine, Kuopio

Vartiainen Jenni Anneli, Kuopio

 

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija

Miettinen Mira, Kuopio

 

Sihteerin ammattitutkinto

Ryynänen Tarja Anneli, Lapinlahti

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Ahl Kristian Juho Mikael, Kuopio

Ahonen Riikka Emilia, Kuopio

Ahonen Ulla Anneli, Siilinjärvi

Airaksinen Tiina Marika, Kuopio

Akinci-Yesilmen Vehbiye, Kuopio

Al-Essa Amina Muntather, Kuopio

Doot Myan Ael Angra, Kuopio

Etula Rebekka Helena, Leppävirta

Haapalainen Kati Piritta, Kuopio

Haapapuro Noora Marjut Matilda, Pyhäjärvi

Hakkarainen Iina Kaisa Annika, Kuopio

Hall Elina Maarit, Kuopio

Hallama Veera Helmi, Kuopio

Happonen Joonas Samuli, Kuopio

Happonen Marjo Anneli, Kuopio

Heikkinen Eerika Vilhelmiina, Siilinjärvi

Heikkinen Marko Juhani, Kuopio

Heikkinen Simeon Joel, Kuopio

Heikkinen Vivian Wilhelmiina, Kuopio

Heikkurinen Venla Aleksandra Inkeri, Kuopio

Heimonen Sanna-Riitta, Kuopio

Heiskanen Anu Paula Helena, Kuopio

Heiskanen Henna Piia Pauliina, Kuopio

Heiskanen Henna-Maria Mirjami, Kuopio

Heiskanen Sara Elisa, Kuopio

Heiskanen Titta Mari Elina, Kuopio

Hiltunen Anni Eveliina, Kuopio

Hiltunen Henna Marika, Siilinjärvi

Hukkanen Mira Anneli, Rautavaara

Huotari Jenni Hilda Rosanna, Kuopio

Huotari Sanni Katriina, Suomussalmi

Hyttinen Annika Fanny Maaria, Siilinjärvi

Hyttinen Matias Pekka Santeri, Leppävirta

Hyvärinen Teemu Aleksi, Keitele

Hämäläinen Vilma Ida Tuulia, Suonenjoki

Hänninen Avelina Julie, Kuopio

Jauhiainen Arja Hannele, Kuopio

Jetsu Priskilla, Suonenjoki

Jokelainen Saana-Maarit, Suonenjoki

Junnilainen Toni Antti Mikael, Kuopio

Jänönen Tommi Miska Kalevi, Siilinjärvi

Järveläinen Henna Katariina, Keitele

Jääskeläinen Tiia Maria, Kuopio

Kaikkonen Eveliina Juulia, Kuopio

Kainulainen Kerttuliisa Sofia, Kaavi

Kaltio Jenna Janika, Tervo

Karhunen Miia Emilia, Suonenjoki

Karjalainen Samuli Atte Kristian, Kuopio

Karttunen Veera Sofia, Kuopio

Karvanen Jenna Tuulia, Kuopio

Kauhanen Essi Susanna, Kuopio

Kaukonen Virpi Irma Hannele, Kuopio

Kauppinen Satu Anita, Kiuruvesi

Kekki Vilma Elli Loviisa, Suonenjoki

Kettunen Heljä Maria, Kuopio

Kilpi Vilma Emilia, Kuopio

Kilpiö Inka Juulia, Siilinjärvi

Koistinen Nea Iida Emilia, Kuopio

Kokko Mirva Johanna, Kuopio

Kokkola Tanja Anneli, Siilinjärvi

Kokkonen Eemil Vilho Johannes, Kuopio

Kokkonen Jenna Eveliina, Kuopio

Kolehmainen Netta Oona Linnea, Kuopio

Koponen Johanna Pauliina, Siilinjärvi

Korhonen Jasmina Jenni-Maria, Kuopio

Korhonen Nea Sini Marisa, Kuopio

Korhonen Sanni, Kuopio

Korhonen Sara Susanna, Kuopio

Korhonen Titta Johanna, Kuopio

Koski Emma Liisa Vilhelmiina, Kuopio

Kosonen Fanni Matilda, Kuopio

Kotta Eeva Elina, Kuopio

Kuha Veli-Matti, Kuopio

Kuhanen Ville-Veikko Eemeli, Kuopio

Kuivalainen Lotta Emilia, Kuopio

Kuosmanen Anni Emilia, Rautavaara

Kuosmanen Tuuli, Kuopio

Kuosmanen Venla Maria Vilhelmiina, Siilinjärvi

Kärkkäinen Maiju Jenny Ellen, Kuopio

Kärkkäinen Nelli Iida Alina, Siilinjärvi

Laapio Miia Tuulikki, Kuopio

Laitinen Hanna Emilia, Kuopio

Laitinen Hanna-Kaisa, Keitele

Laukkanen Emmi Tuuli Katarina, Siilinjärvi

Lehikoinen Maiju, Kuopio

Leppä Venla Maria, Kuopio

Leskinen Johanna Mirjami, Kuopio

Luostarinen Jonna Maria, Iisalmi

Metso Virve Marika, Kuopio

Miettinen Miia Anna Elisa, Tuusniemi

Miettinen Ninni Inka Annika, Kaavi

Mohammadi Fatemeh, Kuopio

Moilanen Henna Katariina, Kuopio

Mursu Jasmin Maria, Kuopio

Mykkänen Aleksi Antti Johannes, Kuopio

Mykkänen Sara Annika Albertina, Kuopio

Mönkkönen Titta Johanna, Kuopio

Nenonen Minna Maarit Johanna, Kuopio

Nikkanen Iida Liisa Armida, Suonenjoki

Niskanen Ella Eveliina, Kuopio

Nuutinen Patrik Heikki Einari, Kuopio

Oinonen Mirja-Liisa, Kuopio

Ojala Juho Henteri, Kuusamo

Oravainen Veera Julia, Kuopio

Pa Ea Paw, Kuopio

Paananen Viivi Aleksantra, Siilinjärvi

Paldan Virpi Elina, Kuopio

Paloniemi Annika Eveliina, Kuopio

Partanen Emilia Laura Eerika, Kajaani

Partanen Linda Karoliina, Kiuruvesi

Pennanen Juuli-Maria Aliisa, Kuopio

Piirainen Tytti Inka Onerva, Kuopio

Piironen Anu Elina, Kuopio

Pirskanen Jouni Ensio, Kuopio

Pitkänen Riina Pauliina, Kuopio

Pitkänen Tiia Maria, Kaavi

Puhakka Madelein Sofia, Kuopio

Purovesi Johanna Maria, Kuopio

Pykäläinen Pauliina Milla Maria, Kuopio

Pyykönen Ella Aurora, Kuopio

Pääkkönen Joni Juhani Kristian, Kuopio

Rastiola Laura Maria Helena, Kuopio

Rauk Tiiu, Rautalampi

Reinikainen Sisko Veerasofia, Kuopio

Repka Juha Tapani, Kuopio

Riekki Minna Lotta Emilia, Kuopio

Rikkonen Ronja Lila Aino, Kuopio

Rissanen Nea Eerika, Siilinjärvi

Rissanen Sirpa Marika, Tuusniemi

Rossi Jenna Liisa Maarit, Vesanto

Räsänen Johanna Elina Anneli, Kuopio

Räsänen Jonna Juulia, Kuopio

Räsänen Ronja Tuulikki Alexandra, Siilinjärvi

Räsänen Sara Amanda Annikki, Kuopio

Salmi Siina Alisa, Kuopio

Savolainen Anne Mari, Kuopio

Savolainen Laura Julia, Kuopio

Soukka Santeri Yrjö Tapani, Kuopio

Suhonen Joonas Aleksi Tapani, Kuopio

Suhonen Sinna Iida Emilia, Leppävirta

Sutinen Iiris Aada Maaria, Kuopio

Särkkä Jaakko Sakari, Leppävirta

Taavitsainen Minna-Liisa Karoliina, Rantasalmi

Tamir Netta Neomi, Siilinjärvi

Taskinen Hanna Inkeri, Kuopio

Tiilikainen Jenika Henna Maria, Kuopio

Tirkkonen Heidi Maria, Siilinjärvi

Toivanen Aada Siiri Elisa, Kuopio

Toivanen Aino Elvira, Kuopio

Tolonen Salla Henriikka, Kuopio

Tomppo Nea Tuulia, Kuopio

Udd Jenna Mari Susanna, Rautalampi

Uimonen Emma Riikka Rebekka, Kuopio

Utriainen Laura Janina, Kuopio

Vesterinen Anne Marjaana, Rautalampi

Virkkunen Oona Miira Henriikka, Siilinjärvi

Virranta Jasmin Titta Tuulikki, Kuopio

Voutilainen Alma-Kaisa Tuulia, Kuopio

Vähämaa Nea Lotta Micaela, Siilinjärvi

Väisänen Jessika Ellenoora, Kuopio

Väisänen Veera Jasmin Evita, Kuopio

Väänänen Alisa Emilia, Tervo

Väätäinen Piia Janniina, Kuopio

Yeboah Ruth, Kuopio

Zinoalsaka Nahla Mohamed, Kuopio

 

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Abara Zafer, Kuopio

Hulkkonen Netta Emmi Anniina, Mikkeli

Hyvönen Sami Arto Mikael, Lapinlahti

Hämäläinen Janne Kalevi, Siilinjärvi

Kumlin Jaakko Aarno Markus, Leppävirta

Leskinen Kalle Hannu Aukusti, Kuopio

Närhi Raine, Siilinjärvi

Paldanius Petri Tuomas, Kuopio

Pietikäinen Heikki Tapani, Rautalampi

Pinola Kirill, Kuopio

Pyykönen Juho Henrik Heikinpoika, Kuopio

Rautiainen Henri Hannes, Siilinjärvi

Siitari Janne Petteri, Kuopio

Talvinen Janne Hannu Olavi, Kuopio

Vehviläinen Petri, Suonenjoki

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja

Airaksinen Jesperi Veeti Valtteri, Kuopio

Karjalainen Ville Elias Ilmari, Kuopio

Kontkanen Kaapo Eelis, Kuopio

Korhonen Veikko Elmeri, Nurmes

Lipponen Saku Markus Valtteri, Kaavi

Malinen Mikko Aleksi, Kuopio

Miettinen Samuli Olavi Eemil, Kuopio

Pellinen Tino Petteri, Suonenjoki

Rissanen Joni-Markus Aleksi, Kuopio

Rissanen Petrus Jesse Eemeli, Kuopio

Ryynänen Markus Petteri, Kuopio

Väisänen Juho Arttu Oskari, Kuopio

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja

Antikainen Arttu Viljami, Kuopio

Antikainen Toni Hugo Oskari, Kuopio

Hakala Joonas Samuli, Kuopio

Hallikainen Suvi Tuuli, Kaavi

Hirvonen Eetu Oskari, Kuopio

Holopainen Vili Aleksi, Kuopio

Koponen Matias Kalevi, Kuopio

Korhonen Heikki Pekka, Kuopio

Korhonen Kalle Aarne Olavi, Kuopio

Krogerus Jesse Eero Tapani, Kuopio

Laitinen Juho Matias, Kuopio

Lintu Otto Eemeli, Kuopio

Partanen Vili Valtteri, Kuopio

Pasanen Miikka Petteri, Kuopio

Postari Ville Elias, Rautalampi

Pylkkänen Juho Eemeli, Kuopio

Rytkönen Juho Samuli, Kuopio

Rönkä Tuukka Nuutti Petteri, Kuopio

Savolainen Antti-Pekka Joonatan, Pielavesi

Tuomainen Atte Jussi Ilmari, Kuopio

Turkka Santeri Kristian, Rautalampi

Vepsäläinen Oskari Mikael, Kuopio

Vähärautio Antti Juhani, Kuopio

 

Sähköverkkoasentajan ammattitutkinto

Volotinen Waltteri Aleksanteri, Joensuu

 

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Räsänen Jarmo, Kuopio

 

Talotekniikan ammattitutkinto

Penttilä Timo Markus, Vesanto

 

Talous- ja henkilöstöhallinnon erikoisammattitutkinto

Laakso Tiina Marketta, Siilinjärvi

Pelkonen Seija Helena, Kuopio

 

Taloushallinnon ammattitutkinto

Pöyhönen Niina Susanna, Kuopio

 

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti

Ahonen Elli Katariina, Kuopio

Hellberg Viivi Pauliina, Tuusniemi

Penttinen Kirsi Maria, Kuopio

 

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija

Grassia Jutarat, Kuopio

 

Teollisuusalojen työnjohdon erikoisammattitutkinto

Hotti Tom Markus, Varkaus

Huttunen Juho Eero Petteri, Kuopio

Liimatta Hannu Juhani, Joensuu

Montonen Petri Juhani, Leppävirta

 

Terveysalan ammattitutkinto, jalkojenhoitaja (AT)

Heimonen Pirjo Hannele, Kuopio

Honkanen Kati Marjukka, Iisalmi

Junkkarinen Anna-Reeta Marjut, Kiuruvesi

Juntunen Eija Asta Maria, Siilinjärvi

Keravuo Mervi, Kuopio

Kolehmainen Annakaisa, Kuopio

Leva Mervi Maria, Pieksämäki

Nykänen Ulla Kaarina, Pieksämäki

Sorvo Susanna Hannele, Kajaani

Stenström Marja-Leena, Rautavaara

Valle-Vartiainen Carola Maarit, Kiuruvesi

Vesterinen Anne Maarit, Pieksämäki

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan ammattitutkinto

Antikainen Ville Markus, Kuopio

Heiskanen Timo Juhani, Kuopio

Kosunen Timo Mikko Tapani, Kuopio

Lindell Tomi Oskari, Kuopio

Miettinen Tommi Pekka, Kuopio

Puurunen Antti Juuso Samuli, Kuopio

Terävä Ollipekka Juhani, Kuopio

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Ahonen Eetu Juhani, Kuopio

Ahonen Joonas Petteri, Kuopio

Ahonen Samuel Akseli, Kuopio

Bruun Antti Juhani, Keitele

Harju Emil Oscar Ilmari, Kuopio

Heikkinen Teemu Oskari, Kuopio

Huttunen Henri Matti, Siilinjärvi

Häkkinen Leevi Juhani, Kuopio

Karjalainen Jukka Samuli, Kuopio

Keisala Tarmo Vilho, Rautalampi

Kokkarinen Veeti Kalevi, Kuopio

Laitinen Aaro Oskari, Kuopio

Mylläri Arttu Elmeri, Kuopio

Myöhänen Teemu Juha Jalmari, Kuopio

Oljakka Heikki Eemeli, Kuopio

Reinikainen Miikka Juhani, Kuopio

Thwin Nay Win, Kuopio

Vartiainen Veeti Valtteri, Kuopio

Vilhunen Roope Juhani, Rautavaara

 

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Ahonen Jarno Petteri, Kuopio

Brandt Henrik Aleksanteri, Kuopio

Haatainen Eino Ilmari, Kuopio

Heimonen Joonas Eemil, Kuopio

Isokangas Jarno Petteri, Suonenjoki

Kiiskinen Tommi Oskari, Kuopio

Kontiovaara Aleksi Matias, Suonenjoki

Kovero Päivi Marketta, Kuopio

Kuokkanen Joonas Arttu Santeri, Kuopio

Luostarinen Teemu Saku Petteri, Siilinjärvi

Mukunen Jere Valtteri, Kuopio

Niskanen Ville-Joonas Kristian, Kuhmo

Nyyssönen Atte Eemeli, Kaavi

Pellinen Taito Veli, Kuopio

Puranen Pake-Matti Phakphume, Tuusniemi

Raatikainen Rico Petteri, Kuopio

Rekola Matias Oliver, Kuopio

Stedt Jani Aarni Ilari, Lapinlahti

Taskinen Kaapo Wilhelm Antero, Kuopio

 

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto, työnjohtaja

Tuhkanen Jari Markus Olavi, Kuopio

 

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja

Autio Andres Edvin Antero, Kuopio

Juntunen Milla Marie, Siilinjärvi

Kaatrasalo Annika Roosa Susanna, Lapinlahti

Kokkonen Ville Valtteri Juhani, Kuopio

Nurmi Roope Eemeli, Kuopio

Ovaskainen Kaarle Olavi, Kuopio

Suvela Roni Kristian, Suonenjoki

 

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto

Heikkinen Timo Tuukka Tapani, Kuopio

Komulainen Irma Anneli, Iisalmi

 

Vaatetusalan ammattitutkinto, mittatilausompelija

Prokina Irina, Kuopio

 

Vanhustyön erikoisammattitutkinto

Haukka Anne Mari, Rautalampi

Huuskonen Anne Marjut, Pielavesi

Kahilainen Suvi Marianne, Suonenjoki

Kerman Anne Elina, Kuopio

Korhonen Arja Hannele, Kuopio

Lindroos Anu, Tuusniemi

Nieminen Anne-Marika, Rautalampi

Oikarinen Eeva-Liisa, Suonenjoki

Pakarinen Minna Maria, Kuopio

Pöyhönen Marjo Johanna, Rautalampi

Rytkönen Anja Tuulikki, Pielavesi

Räisänen Arja Helena, Pielavesi

Virnes Kirsi Tellervo, Kuopio

 

Välinehuoltoalan perustutkinto, välinehuoltaja

Dargai Ilona, Siilinjärvi

Hätinen Tiina Johanna, Kuopio

 

Yrittäjän ammattitutkinto

Karhunen Heikki Aukusti, Kuopio

Lehto Tiia, Kuopio

Maalampi Ossi Tapani, Kuopio

Mannerheimo Timo, Joensuu

Muhonen Jukka Olavi, Kuopio

Poutiainen Markus Erik, Kuopio

Soininen Suvi, Kuopio

 

Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Louejoki Satu, Leppävirta

Sisso-Litmanen Kirsi Marita, Kuopio

 

Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto

Markkinen Eero Tapio, Kuopio

 

SAVON AMMATTIOPISTO, RISSALA JA TOIVALA

 

Lentokoneasennuksen perustutkinto, lentokoneasentaja

Ahokas Ville Antero, Kuopio

Hyvönen Lassi Eino, Kuopio

Julkunen Tomi Ville Mikael, Kuopio

Kaipiainen Antti-Elias Johan, Kuopio

Kuokkanen Pekka Oskari, Varkaus

Lamberg Roope Matti Petteri, Kuopio

Mankinen Rasmus Reijo Matias, Kuopio

Martikainen Onni, Siilinjärvi

Myöhänen Teemu Jussi Antero, Siilinjärvi

Oubbad Charaf Karim, Kuopio

Pentikäinen Oliver Tuomas, Iisalmi

Pöntynen Lauri Oskari, Kuopio

Suhonen Rasmus Tino Tobias, Siilinjärvi

Suuronen Santeri Olavi, Kuopio

Tuovinen Eetu Ville Veikko, Kuopio

Vaahersola Jesse Petteri Arinpoika, Kuopio

Viljakainen Valtteri Veeti Vihtori, Siilinjärvi

Virsunen Kasper Mio Mikael, Siilinjärvi

 

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, ympäristönhoitaja

Heiskanen Hanna-Kaisa Anita, Kuopio

Korhonen Mari Johanna, Lapinlahti

Partanen Sonja Julia, Taivalkoski

Tolonen Tarja Tuulikki, Leppävirta

 

Luontoalan ammattitutkinto, riistanhoitaja

Puranen Satu Orvokki, Vesanto

 

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä

Gustafsson Kim Casper Christian, Liperi

Heikka Joni Mika Aleksanteri, Kuopio

Kohvakka Tuomo Kalevi, Pieksämäki

Korhonen Eetu Aki Eemeli, Rautavaara

Rissanen Ville Heikki Olavi, Leppävirta

Ukkonen Paula Birgitta, Kuopio

 

Metsäalan ammattitutkinto, metsätalousyrittäjä

Eskelinen Riitta Helena, Leppävirta

Hall Minna Maarit, Leppävirta

Huttunen Jenny Margit, Siilinjärvi

Huttunen Juha Tapio, Siilinjärvi

Huttunen Juho Henry, Kuopio

Jauhiainen Lauri Valtteri, Kuopio

Karvonen Aki Otto Einari, Kuopio

Kostian-Kokko Katja Elise, Kuopio

Laakkonen Jukka Toivo Olavi, Kuopio

Laukkanen Hanna-Maria, Pihtipudas

Mäkinen Teemu Petteri, Kuopio

Niskanen Sari Anneli, Kuopio

Nousiainen Pia Tuulikki, Kuopio

Nykänen Päivi Pauliina, Pieksämäki

Purmonen Veli-Mikko, Siilinjärvi

Rossi Jari Juhani, Siilinjärvi

Räisänen Antti Kai Olavi, Kuopio

Salo Anne Marja-Leena, Kiuruvesi

Stranius Henri Johannes, Siilinjärvi

Terävä-Tiitinen Outi Leena Irmeli, Siilinjärvi

Vänttinen Harri Veikko, Heinävesi

 

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja

Rissanen Vesa Matias, Siilinjärvi

 

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja

Boman Janne Tapio, Kuopio

Eskola Oliver Einari, Siilinjärvi

Heinola Vili-Valtteri, Kuopio

Hoffren Tuukka Toivo Mikael, Siilinjärvi

Huttunen Jussi Mikael, Lapinlahti

Kinnunen Eetu Paavali, Kuopio

Komulainen Lasse Viljami, Siilinjärvi

Konttinen Jani Kalle Oskari, Leppävirta

Kotilainen Juuso Naavin, Sonkajärvi

Makkonen Rasmus Roni Julius, Tervo

Moilanen Juuso Samuli, Kuopio

Nevasalmi Veeti Valtteri, Kuopio

Niemi Tuukka Mikko Matias, Siilinjärvi

Niskanen Veera Emilia, Kuopio

Piironen Niki Oskari, Kuopio

Savinainen Jarkko Samuli, Tervo

Taskinen Kari Veikko Viljami, Lapinlahti

 

Metsätalousyrittäjän ammattitutkinto, metsätalousyrittäjä

Ahola Ville Petteri, Pyhäjärvi

Sieppi Peetja Julius Benjamin, Muonio

 

Pintakäsittelyalan ammattitutkinto

Gürbüz Zübeyir, Kuopio

 

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari

Al Eed Khaled, Kuopio

Ali Jasir Mahmood, Kuopio

Lappalainen Laura Maria, Siilinjärvi

Mononen Roope Jari Antero, Kuopio

 

Putkiasentajan ammattitutkinto

Kuusisto Aku Taneli, Suonenjoki

 

Puutarha-alan perustutkinto, puutarhuri

Huusko Heli Helena, Iisalmi

Silvast Satu Marjaana, Nurmes

Sulku Taru Katariina, Saarijärvi

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Biese Miika Erkki Kristian, Kuopio

Dunder Leevi Jere Juhani, Lapinlahti

Granqvist Saku Eelis Oskari, Siilinjärvi

Hoffren Iida Lotta Eveliina, Siilinjärvi

Holm Joonas Mikael, Lapinlahti

Isrikki Aleksi Kasper, Kuopio

Kauhanen Joona Markus Kristian, Kuopio

Lastikka Aatu Waldemar, Siilinjärvi

Miettinen Aleksi Kristian, Siilinjärvi

Nissinen Miika Pekka Olavi, Lapinlahti

Pennanen Otto Pekka, Siilinjärvi

 

Talotekniikan erikoisammattitutkinto

Mikkonen Veli-Matti, Siilinjärvi

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Al hamada Mahmoud, Kuopio

Anttilainen Jimi Henri Matias, Siilinjärvi

Juvonen Juho Patrik Antero, Siilinjärvi

Kaarakainen Justus Kasimir, Kuopio

Kainulainen Vesa Oskari, Kuopio

Kananen Markus Mikael, Siilinjärvi

Kasurinen Alex Verneri, Siilinjärvi

Korhonen Maria, Kuopio

Laakso Leevi, Siilinjärvi

Laine Rasmus Emil Mikael, Kuopio

Lukkarinen Esa Tapani, Kuopio

Luostarinen Mikko Eetu Sakari, Kuopio

Puustinen Eetu Samuel, Siilinjärvi

Pylkkänen Ville-Petteri Aarre, Lapinlahti

Rönkkö Jere Samuel, Kuopio

Tuomainen Esa-Pekka Iivari, Siilinjärvi

 

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja

Abo Bakr Sana, Kuopio

Huttunen Heidi, Kuopio

Kuosmanen Laura Emilia, Siilinjärvi

Nissinen Johanna Juulia, Kuopio

 

Vesihuoltoalan ammattitutkinto

Hänninen Jori Antero, Pyhäjärvi

Kinnunen Tomi Mikael, Pyhäjärvi

 

Ympäristöalan ammattitutkinto

Juntunen Jari, Lieksa

Pääkkönen Pasi Antero, Nurmes

 

SAVON AMMATTIOPISTO, VARKAUS

 

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Kalpio Tuomas Anton, Varkaus

Loisa Joonas Martti Ilmari, Varkaus

 

Autoalan perustutkinto, varaosamyyjä

Nykänen Kari Olavi, Varkaus

 

Energia-alan erikoisammattitutkinto

Jauhiainen Jarno Samuli, Siilinjärvi

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Karvonen Sara Alisa, Varkaus

Tanatar Mavis, Varkaus

Vasileva Viktoriia, Varkaus

 

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneistaja

Kilpeläinen Olli Eemeli, Varkaus

 

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Kainulainen Ville Eemeli, Varkaus

 

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Heino Atte Albin Vilhelm, Varkaus

Viljakainen Joonas Otto Juhani, Joroinen

 

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Dharmawickrama Julia Ella Marika, Varkaus

Ingervo Sara Sofia, Joroinen

Kokkarinen Ville-Kalle, Varkaus

Kolehmainen Santeri Aleksi, Varkaus

Koponen Veera Iida Emilia, Varkaus

Levina Julia, Varkaus

Phrommisri Nattikan, Varkaus

Väänänen Jere Patrik Mikael, Varkaus

 

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Häkkinen Alma Annariikka, Mikkeli

 

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Humalajoki Heidi Johanna, Varkaus

Ikonen Marja Terttu, Varkaus

Kelhola Sari Johanna, Leppävirta

Koponen Armi Marjatta, Varkaus

Mähönen Katri, Varkaus

Puustinen Piia Aino Annikki, Heinävesi

Sulasalmi Tomi Tapio, Varkaus

Vepsä Amanda Helena Kristiina, Varkaus

 

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Kantanen Terhi Tuulia, Pieksämäki

 

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja

Jokela Henkka, Oulu

 

Media-alan perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja

Laine Tomi Petteri, Varkaus

Varonen Elina Minttu Maria, Varkaus

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Halonen Teemu Veli Kristian, Varkaus

Toivanen Jere, Leppävirta

Turunen Jarmo Johannes, Varkaus

Vainikainen Markku Kristian, Rautalampi

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja

Koikkalainen Henna, Varkaus

Pellikainen Satu Maarit, Varkaus

Viitaniemi Suvi-Päivi, Varkaus

 

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Boman Antti Juhani, Varkaus

Hintsanen Merja Tuulikki, Sulkava

Hynninen Topi Juhani Armas, Varkaus

Kauhanen Arttu Tapio, Leppävirta

Kiukkonen Sanna Maria, Varkaus

Korotkov Ilya, Varkaus

Miettinen Jani, Leppävirta

Miettinen Samu Jukka Sakari, Varkaus

Puustinen Roope Oskari, Heinävesi

Savolainen Lassi Pekka Juhani, Varkaus

Turunen Ville Juhani, Joroinen

 

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Jäppinen Terttu Marjatta, Varkaus

 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Aholainen Inga Julia Hannele, Varkaus

Anttonen Ari Tapio, Joroinen

Ekola Anu Marjaana, Varkaus

Eschner Anna Pauliina, Pieksämäki

Heikkilä Reetta Tuulia, Varkaus

Heiskanen Juho Pekka, Varkaus

Hiltunen Piia Johanna, Varkaus

Humalajoki Emma Amanda, Heinävesi

Humalajoki Oona Emilia, Heinävesi

Hännikäinen Nanna Santra Sofia, Varkaus

Hänninen Jari Raimo Antero, Varkaus

Immonen Jenni Juulia, Joroinen

Kajan Jasmin Johanna Wilhelmiina, Varkaus

Karvinen Sofia Saara Johanna, Varkaus

Kinnunen Miia Marika, Varkaus

Kosunen Jasmin Iida Alexsandra, Varkaus

Kosunen Saara liisa, Leppävirta

Luostarinen Pinja Emeliina, Varkaus

Luukkonen Elina Johanna, Pieksämäki

Parkkonen Tuula Esteri, Leppävirta

Sallinen Onni Aleksanteri, Varkaus

Tolvanen Kirsi, Varkaus

Tolvanen Riia Nina Maria, Varkaus

Venäläinen Netta Alma Susanna, Varkaus

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja

Brax Niko Tapani, Varkaus

Deeput Ratthathammanun, Varkaus

Holopainen Joel Henrik, Varkaus

Kirjavainen Leo, Varkaus

Kuvaja Kalle Elias, Varkaus

Palmu Miika Aulis Jalmari, Varkaus

Pulkkinen Antti Taisto Mikael, Varkaus

Rissanen Aleksi Eelis, Varkaus

Turunen Riku Ensio, Varkaus

Vepsäläinen Eelis Valtteri, Varkaus

 

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Koponen Eetu Sakari, Varkaus

Kuurne Birgitta Mirja Marjatta, Kuopio

 

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Eronen Juuso Juho Eemeli, Varkaus

Faari Aleksi Mikael, Leppävirta

Halonen Henri Valtteri, Varkaus

Harakka Aleksi Henrik, Leppävirta

Hiltunen Lauri Kalle Anselmi, Heinävesi

Hirvonen Elias Aleksanteri, Varkaus

Hyttinen Samu, Varkaus

Keski-Petäjä Ari Martti Petteri, Varkaus

Kilpeläinen Jesse Juhani, Pieksämäki

Laitinen Toivo-Oskari, Kuopio

Malkki Aleksi Markus, Varkaus

Mäki-Rahkola Joona Jarkko Petteri, Pieksämäki

Nenonen Teemu Oskari, Varkaus

Reinikainen Olli Ilmari, Varkaus

Räisänen Veeti Kalevi, Varkaus

Suomalainen Sauli Pyry Ilmari, Varkaus

Taskinen Pietu Joona Taneli, Varkaus

Taskinen Veeti Jaakko Verneri, Varkaus

Valo Marko Kristian, Varkaus

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Boman Kimmo Juhani, Kangaslampi

Herranen Sami Kristian, Rantasalmi

Hottinen Jani, Heinävesi

Hyvönen Tuomas Juho Petteri, Varkaus

Karlsson Kim Anders, Varkaus

Kilpeläinen Juhopekka, Varkaus

Koivula Tommi Markus Juhani, Varkaus

Kutvonen Miikka, Varkaus

Lysinen Saku Aleksanteri, Joroinen

Parviainen Tatu-Kasperi, Varkaus

Rautio Samu Matias, Kuopio

Rosenqvist Eetu Veijo Olavi, Varkaus

 

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja

Elsilä Krista Kiia Maria, Pieksämäki

Eronen Kimi Petteri, Leppävirta

Kiljunen Emma Sofia, Juva

Kuoksa Oona Marjut, Joroinen

Manninen Tiia Annika, Kangasniemi

Muukkonen Julia Iida Maria, Varkaus

Repo Mirka Maarit, Varkaus

Räisänen Severi Sauli Vilhelm, Sipoo

Räisänen Valtteri Juho Vilhelm, Sipoo

Soininen Salla, Varkaus

Torkkeli Mirka Riitta Helena, Pieksämäki