Suoritettuja tutkintoja syyslukukaudella 2019

02.01.2020

Yleinen

Savon ammattiopistosta on valmistunut syyslukukaudella 2019 yhteensä 647 tulevaisuuden osaajaa. 

  • Ammattitutkintoja 228
  • Erikoisammattitutkintoja 80
  • Perustutkintoja 339

Paljon onnea valmistuneet! Alla julkaisuluvan antaneiden nimet:

SAVON AMMATTIOPISTO, IISALMI

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi
Kämäräinen Jenni Katriina, Iisalmi
Meriläinen Mia‐Marika, Lapinlahti
Ruotsalainen Jutta, Iisalmi

Päihdetyön ammattitutkinto
Uotinen Teppo Kullervo, Kuopio

Sosiaali‐ ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Hoffren Jenna Maria, Iisalmi
Korhonen Heidi Hannele, Rautavaara
Ollikainen Viivi Annukka, Iisalmi
Radef Rabie Mohammed Ali, Kuopio
Sneck Marita Tuulikki, Lapinlahti
Väänänen Oona Annika, Kuopio

SAVON AMMATTIOPISTO, TOIVALA

Erä‐ ja luonto‐oppaan ammattitutkinto
Lemmetty Katri Hannele, Kuopio

Luonto‐ ja ympäristöalan perustutkinto, ympäristönhoitaja
Savolainen Miika Jani Antero, Kuopio

Metsäalan perustutkinto, metsuri‐metsäpalvelujen tuottaja
Heikkinen Julius Jaakko Taavetti, Kuopio
Jauhiainen Jani Aleksi, Siilinjärvi
Tissari Matti Konsta Johannes, Siilinjärvi
Turunen Leevi Aapeli, Kuopio

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja
Eklund Arto Olavi, Heinävesi
Taskinen Aki Tuomo Mikael, Kuopio

Metsäkoneenkuljettajan ammattitutkinto
Haimila Niko Jani Benjamin, Vesanto
Tirkkonen Ville, Kuopio

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari
Myrberg Rosa Rosarin, Kuopio

Puutarha‐alan perustutkinto, puutarhuri
Havu Anu Katja Johanna, Kuopio
Koivisto Jenni Susanna Sofia, Leppävirta
Leskinen Sari Anneli, Kuopio

Puutarhatalouden perustutkinto, puutarhuri
Karivainio Janita Eveliina, Kuopio
Kauppinen Arto Martti, Kuopio
Laitinen Meiju, Kuopio
Veteli Aaro Petteri, Kiuruvesi

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Ryynänen Petri Juhani, Siilinjärvi
Tarvainen Petrus Hugo Tapani, Kuopio
Tuomainen Tomi Mikael Johannes, Kuopio

Talotekniikan ammattitutkinto, kylmäasentaja (AT)
Hiltunen Pasi Pekka Juhani, Tuusniemi

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja
Koivistoinen Mika‐Matti, Siilinjärvi
Lappalainen Topi Petteri, Suonenjoki
Tilles Miika Ville Tapio, Kuopio

Verhoilu‐ ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja
Savolainen Sara Julia, Kuopio

SAVON AMMATTIOPISTO, VARKAUS

Ajoneuvoalan ammattitutkinto
Ahonen Juuso Väinö Aukusti, Suonenjoki
Kulmalaakso Jenny, Varkaus

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Tarkiainen Juha Tapani, Varkaus
Tuuha Timo Antti Juhani, Varkaus
Vänttinen Miikka Henrik, Varkaus

Hotelli‐, ravintola‐ ja catering‐alan perustutkinto, kokki
Åhman Tea Emmi Maria, Varkaus

Johtamisen erikoisammattitutkinto
Hartikainen Tiina Susanna, Savonlinna
Oksanen‐Vihervuori Sanna Susanne, Joroinen

Kone‐ ja metallialan perustutkinto, koneistaja
Korhonen Ismo Tapio, Varkaus

Kone‐ ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja
Ahtiainen Kati Miia Emilia, Joroinen

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi
Lind Jenni Kaarina, Varkaus
Mäkinen Janni Marianne, Varkaus
Natunen Janita Miia Maria, Varkaus

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Ikonen Roni Kasper, Varkaus

Lähiesimiestyön ammattitutkinto
Häkkinen Timo Tapani, Leppävirta
Iivanainen Tero Tapio, Joroinen
Ikävalko Timo Veikko, Pieksämäki
Nikkarinen Päivi Anneli, Varkaus
Ojala Antti Sakari, Leppävirta
Pakarinen Tiia Marika, Pieksämäki
Räisänen Liisa Johanna, Varkaus
Vauhkonen Salla‐Mari Piritta, Varkaus
Ylelä Taina Eija Hannele, Joroinen

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja (AT)
Turunen Paula, Varkaus

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja
Salmi Jaakko, Joroinen

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja
Miettinen Lasse, Varkaus
Oksanen Virpi, Varkaus
Palhomaa Miija, Varkaus

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Itkonen Ville Petteri, Varkaus
Jokinen Atte Waltteri, Varkaus
Kosunen Topias Aapo Iisakki, Leppävirta
Laaksokivi Samppa Eeli Samuli, Leppävirta
Launo Leevi Ilari, Varkaus
Malinen Atte Kari Armas, Varkaus
Markkanen Elias Petri Jeremias, Varkaus
Pulliainen Miika Kristian, Varkaus

Sosiaali‐ ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Barati Zainab, Varkaus
Jauhiainen Iida‐Maria Karoliina, Varkaus
Melasniemi Tiina Jasmin, Varkaus

Tieto‐ ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT‐asentaja
Hopia Tiitus Anton Ilari, Varkaus

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto
Karvonen Minna Maarit Anneli, Varkaus

SAVON AMMATTIOPISTO, KUOPIO

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja
Torvinen Arttu Juhani, Kuopio
Turunen Tomi Petteri, Siilinjärvi
Villanen Minttumaria Mirjami Mikaela, Kuopio

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjaaja
Heimonen Dmitrii, Kuopio

Autoalan perustutkinto, varaosamyyjä
Pulkkinen Miika Markus, Suonenjoki

Automaatioasentajan ammattitutkinto
Ovaskainen Riku, Kuopio

Automaatioyliasentajan erikoisammattitutkinto
Immonen Ville‐Petteri, Siilinjärvi

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja
Chalova Olga, Savonlinna
Lipponen Jouni Antero, Kuopio
Massinen Eeva Johanna, Kitee
Pulkkinen Joose Jesperi, Kuopio

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri‐kondiittori
Hyvärinen Petra Kristiina, Siilinjärvi
Kosunen Saila Maarit, Leppävirta
Miettinen Hanna‐Mari, Kuopio
Räsänen Tanja Maarit, Siilinjärvi
Räsänen Veera, Joensuu

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki
Kajanus Mirkka Hannele, Iisalmi
Korhonen Sinikka, Rautalampi
Leskinen Mervi Helena, Kuopio
Lilja Hanne Sisko Johanna, Kiuruvesi
Miettinen Hetariina, Kuopio
Nurmi Jari‐Pekka, Kuopio
Sinisalo Taru Eeva Hannele, Kuopio
Siponen Liisa Mirjami, Kiuruvesi

Hius‐ ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja
Makkonen Emilia, Kuopio

Hiusalan perustutkinto, parturi‐kampaaja
Dönmez Viivi Rosa Wilhelmiina, Kuopio
Hirvonen Siiri Helmi Johanna, Kuopio
Launonen Sonja Suvi Elisa, Kuopio

Hotelli‐, ravintola‐ ja catering‐alan perustutkinto, kokki
Tounsi Haitham, Kuopio

Hotelli‐, ravintola‐ ja catering‐alan perustutkinto, tarjoilija
Janhunen Antti Joonas, Vesanto

Hotelli‐, ravintola‐ ja catering‐alan perustutkinto, vastaanottovirkailija
Ahtiainen Sofia Wilhelmiina, Kuopio

Isännöinnin ammattitutkinto
Happonen Petri, Kuopio
Harinen Pekka Olavi, Kuopio
Hyvärinen Taina Marjatta, Kiuruvesi
Malkki Katri Anneli, Kuopio
Miettinen Petri Juhani, Kuopio
Mujunen Paavo Juhani, Lieksa
Mörsky Sami Kalevi, Kuopio
Saukoski Minja, Lieksa
Suihkonen Riitta Hannele, Rautavaara
Tyyskä Harri Pekka Aukusti, Joensuu
Vesterinen Erja Tuulikki, Kuopio

Johtamisen erikoisammattitutkinto
Eeva Arja Anneli, Suonenjoki
Haatanen Maarit Helena, Nurmes
Hentunen Tiia Petriina, Kuopio
Itkonen Sari Kaarina, Varkaus
Järvenpää Anna‐Liisa Sinikka, Kuopio
Kalliomäki Taina Kyllikki, Siilinjärvi
Keinänen Tuula Anneli, Kuopio
Kokkonen Päivi Hannele, Kuopio
Koskinen Minna, Kuopio
Kotaniemi Pasi Juhani, Kuopio
Kurho Mika Ilmari, Savonlinna
Laaksonen Margit Paula Annele, Suonenjoki
Lahtela Miia Kristiina, Kuopio
Luoma‐Kyyny‐Leppänen Tarja Tellervo, Kuopio
Mikkonen‐Reponen Tiina, Varkaus
Pesonen Pasi Tapani, Kuopio
Puomilahti Kati Johanna, Kuopio
Ripaoja Hanna‐Katri Vilhelmiina, Kuopio
Rojo‐Hellström Kirsi Tuulikki, Kuopio
Simpanen Mia Krista Emilia, Pielavesi
Snellman‐Gröhn Satu Johanna, Muurame
Suvikannas‐Toivanen Marja‐Liisa, Kuopio
Tiainen Raija Anneli, Valtimo
Tuomi Minna Marita, Kuopio
Vesterinen Sanna, Kuopio

Kiinteistönvälitysalan ammattitutkinto
Ryhänen Pirjo, Kuopio

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja
Hietikko Hakim, Kuopio
Jakola Mika Petteri, Kuopio
Raatikainen Sami Petteri, Kuopio
Tirkkonen Antti Petri Juhani, Kuopio

Kone‐ ja metallialan perustutkinto, koneistaja
Karjalainen Markus Matti Aleksanteri, Kuopio

Kone‐ ja tuotantotekniikan perustutkinto, asentaja
Virransalo Atte Juhani, Kuopio

Kone‐ ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja
Heiskanen Anna Kaisa Mirjami, Kuopio

Koulunkäynnin ja aamu‐ ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto
Airaksinen Katja Marjatta, Kuopio
Alila Anna Kristiina, Pyhäjärvi
Alkhuzaie Zainab Abbas Kadhim, Kuopio
Almutheab Safa Farhan, Kuopio
Bakhchich Nadia, Kuopio
Gjorgieva Daniela, Kuopio
Hamamoto Kaori, Kuopio
Heiskanen Titta Petra Johanna, Sonkajärvi
Koistinen Petri Sakari, Kuopio
Kokkarinen Anneli Anne, Kuopio
Loyongo Regina Augustino Lado, Kuopio
Luostarinen Tommi Taneli, Kuopio
Repo Laura Hannele, Kuopio
Vainikainen Anna‐Helena, Kuopio
Kuljetusalan ammattitutkinto
Harjama Elias Toimi Sakari, Kuopio
Hassinen Ville‐Veikko, Kuopio
Kumpulainen Terho, Kuopio
Laitinen Ari, Kuopio
Räsänen Mika, Kuopio
Tiainen Ville Antti Kalevi, Siilinjärvi

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti
Auvinen Vilma Henriikka, Kuopio
Kaartinen Noora Marianne, Siilinjärvi
Korpivirta Ulla‐Helena, Suonenjoki
Kotilainen Olli Santeri, Nurmes
Vasankari Johanna Anni Irene, Kuopio

Laitoshuoltajan ammattitutkinto
Heiskanen Eveliina, Kuopio

Leipomoalan ammattitutkinto, kondiittorikisälli
Haapalo Vilma Merrid Palmida, Suomussalmi

Levyalan ammattitutkinto
Huovinen Tomi, Savonlinna
Järvelä Eetu, Savonlinna
Kerman Jere, Savonlinna
Kostiainen Joni, Savonlinna
Kuuramaa Joel, Savonlinna
Laitinen Jaakko, Savonlinna
Lönroth Kari, Savonlinna
Natunen Paavo Santeri, Savonlinna
Purhonen Minna, Savonlinna

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi
Airaksinen Neea Saratuulia, Kuopio
Asikainen Salla‐Maarit Emilia, Kuopio
Heimonen Jesper Eerik, Kuopio
Huuskonen Oskari Veeti Verneri, Vesanto
Ihalainen Taru, Siilinjärvi
Järveläinen Jenna Julia, Keitele
Karppi Kalle Samuli, Kuopio
Konttinen Timo Ville Ilmari, Kuopio
Käsmä Peetu Eemeli, Kuopio
Liukkonen Elias Jyrki Junior, Kuopio
Niemelä Minja Katariina, Kuopio
Pietiläinen Aino Maria, Kuopio
Rissanen Jarkko‐Heikki Petteri, Kuopio
Ruokokoski Hanna Emilia, Kuopio
Savolainen Sonja, Kuopio
Sistonen Jiri Juhani, Kuopio
Sivonen Aapo Juhani, Kuopio
Sopanen Tiia Elina, Kuopio
Sorvali Heikki Ukko Teppana, Kuopio
Väisänen Carita Susan Jennika, Kuopio

Liiketoiminnan ammattitutkinto
Kauppinen Tuomo Martti Kalervo, Leppävirta
Kesti Anne Merja Helena, Kuopio
Kokkonen Ulla Marjaana, Kuopio

Liiketoiminnan erikoisammattitutkinto
Kurvinen Pirkko Helena, Kuusamo

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Auvinen Anu, Mikkeli
Heikkinen Laura Maria Eveliina, Kuopio
Hiltunen Vilma Alina, Kuopio
Hyvärinen Henna Oona Katariina, Kuopio
Kankkunen Veera Anna Kaarina, Kuopio
Leppänen Nina Elina, Kuopio
Liimatainen Aino Ida‐Maria, Kuopio
Marin Elisa Pauliina, Kuopio
Muurainen Tatu Benjamin, Kuopio
Rissanen Marjo Heleena, Kuopio
Rönkkö Taru Marjatta, Kuopio
Tiainen Terhi‐Päivikki, Kuopio
Tuovinen Antti Oskari, Kuopio
Väisänen Kaisu, Kuopio

Logistiikan perustutkinto, linja‐autonkuljettaja
Eskelinen Jere Kalle, Kuopio
Laitinen Kari Tapani, Siilinjärvi
Meha Ajet, Kuopio
Nykänen Janne Petteri, Kuopio
Vatanen Lotta Julia Vilhelmiina, Siilinjärvi

Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja
Hilli Ari‐Pekka Johannes, Turku
Hollender Miika Samuli, Kuopio

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Huttunen Anni Helmi Juulia, Tervo
Jukkala Mika Tapani, Kuopio
Korhonen Otto Ville Ilari, Siilinjärvi
Lahti Eemi Sebastian, Siilinjärvi
Lappalainen Virpi Heini Orvokki, Kuopio
Pekkarinen Jarno Petteri, Kuopio
Pennanen Niko Henrik, Kaavi
Pitkänen Joni Eetu Oskari, Kuopio
Rautiainen Jonna Emilia, Siilinjärvi
Tukiainen Jarmo Joni Markus, Siilinjärvi

Luonto‐ ja ympäristöalan perustutkinto, luonto‐ohjaaja
Kaipainen Piia Irene, Kuopio

Luontoalan ammattitutkinto, erä‐ ja luonto‐opas
Kemiläinen Marjo, Kuopio
Kundt Cristian, Pieksämäki
Leppänen Anna‐Mari, Kuopio
Luoranen Antti Juhani, Kuopio
Pitkänen Viljo Olavi, Kuopio
Tuovinen Anna Kaisa, Mikkeli

Lähiesimiestyön ammattitutkinto
Avonius‐Antikainen Tuula Anneli, Kuopio
Heikkinen Niina Heidi Miriam, Kuopio
Huttunen Tanja, Kuopio
Hyvärinen Sari Tiina Marketta, Siilinjärvi
Okkonen Jari Matti, Kuopio
Pakarinen Mari Susanna, Siilinjärvi
Pohjolainen Terttu Helena, Kuopio

Lääkealan perustutkinto, lääketeknikko
Chapa Dolon, Kuopio
Hankilanoja Riina Helena, Joensuu
Heikkinen Janne Petteri, Kuopio
Heikkinen Miia, Kuopio
Holopainen Nea Emilia, Kuopio
Kasurinen Iida Annika, Kuopio
Kauppinen Mari Emilia, Kuopio
Korkalainen Jaana Maarit, Rautavaara
Luoranen Niina Maarit, Kuopio
Manninen Jaana Maria, Pieksämäki
Marttinen Heli Maria, Jyväskylä
Maunu Tiina Annukka, Kuopio
Pärna Jaanika, Kuopio
Ranni‐Peränen Maire Kaarina, Jyväskylä
Rautiainen Anna Maria, Siilinjärvi
Remes Anna Maria, Kuopio
Roivainen Sonja Maarit, Kuopio
Saukko Elisa Juliaana, Kuopio
Välipakka Heli Kirsi Katriina, Kuopio
Väänänen Satu Maarit, Kuopio
Yletyinen Tiiu Iina, Kuopio

Majoitus‐ ja ravitsemisalan esimiehen erikoisammattitutkinto
Kainulainen Virpi Kaarina, Juuka

Mielenterveys‐ ja päihdetyön erikoisammattitutkinto
Ukkonen Mari Susanna, Siilinjärvi

Myynnin ammattitutkinto
Koni Ave, Kuopio
Raiciu Alexandru, Kuopio
Vehviläinen Jonna Irina, Suonenjoki

Obduktiopreparaattorin ammattitutkinto
Mastromarino Sari Orvokki, Masku

Palvelulogistiikan ammattitutkinto
Podduikin Mirka, Kuopio

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari
Al Hasan Alaaeddine Majed, Kuopio
Shawish Ahmad, Kuopio

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pintakäsittelijä
Laakkonen Tiia‐Maarit Johanna, Kuopio
Mutanen Petri Juhani, Outokumpu
Pirinen Oskari Jussi Olavi, Kuopio
Tenhunen Juulia, Kuopio

Prosessiteollisuuden ammattitutkinto
Jauhiainen Jarno Olavi, Iisalmi
Mähönen Katja Maria, Iisalmi
Tenhunen Simo Ville Eemeli, Iisalmi

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja
Haatainen Henri Aleksi, Kuopio
Hartikainen Mikael Jan Daniel, Kuopio
Laitinen Janne Petteri, Kuopio
Lankinen Erkka Taavetti, Kuopio
Leppänen Teemu Matias, Kuopio
Mähönen Topi Juhani, Kuopio
Rissanen Emmi, Kuopio
Sallinen Emmi Katariina, Siilinjärvi
Äijänen Teijo Toivo Vihtori, Kuopio

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, henkilökohtainen avustaja
Heikkurinen Kirsti Irmeli, Kuopio
Ihalainen Hanne Marleena, Kuopio
Korhonen Anne, Kuopio

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja
Sherrif Umaru, Kuopio

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja (AT)
Gråsten Tanja Marita, Kuopio
Hyrkäs Tarja Marita, Siilinjärvi
Keltakangas Jorma, Kuopio
Markkanen Kimmo Juhani, Suonenjoki
Niskanen Paula Johanna, Kuopio
Partanen Auli Irmeli, Kuopio
Parviainen Tanja Anneli, Kuopio
Rautiainen Hanne Suvi Helena, Kuopio
Räsänen Maarit Anita, Kuopio

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto
Heinonen Vilho Tuomas, Kiuruvesi

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja
Hämäläinen Jouni Martti Kaleva, Kuopio

Puhtaus‐ ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja
Koroleva Evgeniia, Kuopio
Kuhmonen Katja Birgitta, Kuopio
Kyae Reh, Kuopio
Taiponen Sanni Sara‐Elisa, Kuopio

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja
Hoffren Ossi, Siilinjärvi
Huttunen Miska Petteri, Kuopio
Kaarakainen Jasper Patrik, Kuopio
Kaasinen Atte Aleksi, Siilinjärvi
Kahkipuro Samuel Aarre Aleksis, Kuopio
Koponen Santtu Päiviö, Kuopio
Laitila Sanna Maria, Kuopio
Matilainen Joni Samuel, Kuopio
Pakarinen Anton Elias, Kuopio
Pirinen Harri Vilho, Kuopio
Salo Antti Juhani, Suonenjoki
Savolainen Mikko Sakari, Kuopio
Semenov Mikhail, Kuopio

Ravintola‐ ja catering‐alan perustutkinto, kokki
Lehto Elli Sofia, Kuopio

Ruokapalvelujen ammattitutkinto, suurtalouskokki
Pöyry Jarmo Tapani, Kuopio

Siivousteknikon erikoisammattitutkinto
Korhonen Riina Maria, Nurmes
Soininen Ulla Maija, Siilinjärvi

Siivoustyönohjaajan erikoisammattitutkinto
Ollikainen Eija Ritva Tuulikki, Iisalmi

Sosiaali‐ ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Aaltonen Laura Kaisa Janika, Kuopio
Ahonen Emmi Iina Sofia, Kuopio
Antikainen Eero Johannes, Kuopio
Burke Riikka Eveliina, Kuopio
Eskelinen Altti Ignatios Marinpoika, Siilinjärvi
Haataja Heidi Johanna, Kuopio
Hakkarainen Jenny Julia, Siilinjärvi
Hartikainen Titta Johanna, Tervo
Hiltunen Mari Katriina, Lapinlahti
Hyttinen Mirva Irene, Joensuu
Hyvönen Annika Emilia, Kuopio
Joseph Samah, Kuopio
Katainen Mari Elisa, Kuopio
Kauppila Tarja Tuulikki, Kuopio
Kovanen Anne Elina Kaarina, Siilinjärvi
Laitinen Sari Helena, Kuopio
Lapinoja Mari Miranda, Kuopio
Lappalainen Marja Eija Elina, Iisalmi
Laurikainen Alisa Emmi Ilona, Kuopio
Leinonen Piia Maria, Kuopio
Leiviskä Reijo Antero, Kuopio
Lukkarinen Päivi Ida‐Maria, Kuopio
Luukkonen Joanna‐Janetta Juliaana, Kuopio
Matikainen Elina Anneli, Kuopio
Miettinen Riitta Susanna, Kuopio
Miettinen Satu Hannele, Kuopio
Na Mohe, Kuopio
Palander‐Al‐Saedi Sanna Heidi Birgitta, Kuopio
Pieniniemi Jenna Janita, Kuopio
Pitkänen Silja Emilia, Kuopio
Pitkänen Susanne Helga Ute, Tuusniemi
Päivinen Pinja Elisa, Kuopio
Ruotsalainen Marja‐Liisa, Kuopio
Räsänen Svetlana, Kuopio
Savolainen Katja, Kuopio
Schadewitz Julianna Veera‐Eerika, Imatra
Toivanen Riitta Anneli, Kaavi
Tolvanen Anne Maarit, Kuopio
Toppinen Minna Marika, Iisalmi
Triipponen Noora Maria Lemmikki, Kuopio
Tuunainen Katri Aino Helena, Kuopio
Törmänen Oili Maria, Kuopio
Ursinius Piia, Tervo
Vartiainen Paula Margit, Kuopio
Vihola Lauri, Kuopio
Virolainen Tiina, Kuopio

Sosiaali‐ ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja
Aholin Antti‐Erik Johan, Savonlinna
Heimo Heikki Matti Kalevi, Kuopio
Holopainen Mikko Matias, Mikkeli
Iivanainen Riku, Mikkeli
Jetsu Juha‐Matti, Kuopio
Juvonen Seppo Juha Aukusti, Kuopio
Kaivonurmi Mika Tapani, Pieksämäki
Koljonen Ville Henrik, Mikkeli
Korhonen Riku Matti, Kuopio
Kovero Jarno Petteri, Kuopio
Kukkonen Konsta Juhani, Savonlinna
Lyytinen Jussi Pekka Santeri, Kuopio
Manninen Marko Juhani, Mikkeli
Martikainen Ville Markus, Kuopio
Marttinen Tommi Petteri, Mikkeli
Mattila Jari‐Pekka Aleksi, Kuopio
Meriläinen Olli‐Pekka, Kuopio
Mustonen Matti Lauri Juhani, Mikkeli
Ollikainen Jiri‐Pekka, Siilinjärvi
Pääkkönen Jari Seppo Antero, Kuopio
Räsänen Henri Pekka Mikael, Outokumpu
Sariola Joel Lauri, Kuopio
Venäläinen Perttu Petteri, Kuopio

Sähkö‐ ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja
Partanen Pasi Pekka Tapio, Joroinen
Pihlajakari Peetu Alarik, Kuopio

Sähkö‐ ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja
Malinen Veeti Petri Valtteri, Kuopio

Sähkö‐ ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja
Hallikainen Keijo Matti Antero, Kuopio
Hukio Niko Markus, Kaavi
Koponen Janne Juhani, Kuopio
Kukkonen Mikko, Kuopio
Pehkonen Antti Samuel, Kuopio
Sivonen Eemeli Mikko Matias, Kuopio
Tapaninen Timo Juhani, Kuopio
Toivonen Jani Mika, Siilinjärvi

Sähköverkkoalan erikoisammattitutkinto
Höylä Mika Juhani, Pieksämäki
Lyyra Henri Petri Mikael, Pieksämäki
Peltola Ville Juhani, Pieksämäki
Strömberg Mikael Olavi, Kuopio

Sähköverkkoalan erikoisammattitutkinto, sähköverkkomestari
Ylönen Pasi Juhani, Rautalampi

Sähköverkkoasentajan ammattitutkinto
Liukkonen Konsta, Hankasalmi
Randmäe Rauno, Kuopio
Saari Miika Patrik, Saarijärvi
Turunen Pauli Tapani, Outokumpu

Talonrakennusalan ammattitutkinto
Hiltunen Pasi, Kuopio
Koponen Ismo Toivo Johannes, Kuopio
Nissinen Timo Seppo Olavi, Kuopio
Repo Henri, Kuopio
Saarinen Mika Tapani, Kuopio
Väkeväinen Jari, Siilinjärvi

Talotekniikan perustutkinto, kylmäasentaja
Pitkänen Aki Johannes, Lapinlahti

Talous‐ ja henkilöstöhallinnon erikoisammattitutkinto
Jouhkimo Sirpa, Kuopio
Tourunen Hannu Matias, Kuopio
Turpeinen Heli Annika, Iisalmi
Uimi Kirsi‐Maria, Varkaus

Taloushallinnon ammattitutkinto
Jääskeläinen Mari Eveliina, Kuopio
Marin Pekka, Tuusniemi
Mägi Liina, Kuopio

Teollisuusalojen työnjohdon erikoisammattitutkinto
Ruotsalainen Antti, Siilinjärvi

Tieto‐ ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, hyvinvointiteknologia‐asentaja
Ahola Rauni Marjatta, Kuopio
Hallikainen Petri Olavi, Kuopio
Koponen Jussi Pertti, Kuopio
Mulju Mikko Tuomas, Kuopio
Pitkänen Jenni Maarit, Kuopio
Suhonen Risto Tapani, Kuopio
Valta Jyri Olavi, Kuopio
Vesterinen Jussi Tuomas, Pyhäjärvi

Tieto‐ ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT‐asentaja
Lipponen Arto Juhani, Kuopio
Malm Riku Taneli, Kuopio
Toivio Henri Mikael, Kuopio
Tolvanen Sami Mikael, Leppävirta

Tieto‐ ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Ahonen Jari Pekka Juhani, Kuopio
Jäntti Juuso Samuel, Kuopio
Kuronen Miikka Ville Matias, Siilinjärvi
Väisänen Vili‐Aleksi Santeri, Siilinjärvi

Turvallisuusalan ammattitutkinto
Ahola Mikael Johannes, Kuopio
Levänen Santtu Santeri, Kuopio
Makkonen Tatu Aleksi, Kuopio
Miettinen Timo Jouko Kalevi, Kuopio
Mikkonen Anni Eleonoora, Kuopio
Piispa Toni Mikael, Leppävirta
Siimes Kalle Timo Sakari, Kuopio
Suomalainen Roni Otto Nikolas, Lapinlahti

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja
Kylmälä Helmi Tuulia, Kuopio
Salmela Jalmari Alvar, Kuopio
Weeman Minna Maarit, Kuopio

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto
Hyry Tommi Rikhard, Siilinjärvi
Jokitöyrä Janne, Hyvinkää
Merikari Päivi, Siilinjärvi

Vaatetusalan ammattitutkinto, mittatilausompelija
Lanse Sine Isabella, Outokumpu

Vanhustyön erikoisammattitutkinto
Bollström‐Kärkkäinen Heidi, Lapinlahti
Penttinen Minna Marjaana, Pielavesi

Virastomestarin ammattitutkinto
Huotari Natalia, Kuhmo
Hytönen Mika Petteri, Mikkeli

Välinehuoltajan ammattitutkinto
Luoma Anne‐Mari, Äänekoski

Yrittäjän ammattitutkinto
Dyster Suvi Päivi Hellevi, Kuopio
Heikkinen Annamaria Esteri, Kuopio
Kammonen Maris, Kuopio
Karjunen Niko Tapio, Kuopio
Korhonen Piia Kristiina, Kaavi
Muona Minna Kristiina, Kuopio
Määttä Matti Eino, Kuopio
Määttä Minna Hannele, Kuopio
Okkonen Maiju Annukka, Pielavesi
Raatikainen Monna Marjukka, Kuopio
Tick Anne‐Maj, Kuopio

Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto
Kokkonen Sari Helena, Siilinjärvi
Ropponen Mailis Leena, Kuopio
Utethe Soile Tuulikki, Kuopio

Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto
Iivanainen Pertti Johannes, Kuopio
Taipale Riitta Annikki, Kuopio